"Když vyrazíte obecně na houby a je vám vlastně jedno, co budete sbírat, tak de facto každý smíšený les, kde budete mít jehličnaté i listnaté stromy, většinou funguje," tvrdí Mašek, podle kterého jsou na sběr hub nejvyhlášenější lokality jako Brdy, Šumava nebo České středohoří. Hub podle svých slov Mašek nasbíral už tuny, jeho nejcennější úlovek je ale hřib královský.
"Od mládí byl můj houbařský sen tuhle houbu najít. Je krásně barevná, takže vidět ji naživo byl pro mě velký zážitek," popisuje houbař, ale nabádá všechny, kdo narazí na něco "speciálního", aby se tím příliš nechlubili a hlavně na sociálních sítích neprezentovali místo sběru. "Spíše ať se snaží onu lokalitu nálezu ochránit, protože pak dochází k sešlapům půdy, houby se ničí a pro další růst to není ideální," nabádá Mašek.
Kdo si v lese není svými úlovky jistý, by podle Maška rozhodně neměl riskovat. "Radši nesbírat nebo sebrat jednu, dvě plodnice a opravdu je třeba dobře nafotit tam, kde roste, a nikoliv někde na stole doma nebo pod umělým světlem. Vyfoťte i řez plodnice a zkuste se zeptat v mykologické poradně," doporučuje všem.
A nejvíce podceňovaná houba? Podle Maška určitě muchomůrka růžovka, lidově masák. "Roste u nás velmi hojně, lidé jí relativně dobře znají, ale ti ne úplně zkušení váhají, proto ji nesbírají. Ta houba je ale velmi chuťově dobrá," láká houbař.