Film Agnieszky Holland, který popisuje obtížnou situaci uprchlíků na polsko-běloruské hranici, vstupuje do českých kin. V těch polských už nějakou dobu běží. A ještě před uvedením spustil vlnu urážek ze strany polských politiků, především vládních konzervativců.
"Dokonce chtěli před můj film v kinech umístit propagandistický klip, který vysvětloval situaci z jejich hlediska, ale kina to odmítla," popisuje Holland. "S takovou kampaní nenávisti a v podstatě skoro pogromovou atmosférou jsem se setkala poprvé. Jejich jazyk se možná trochu dá srovnat s osmašedesátým rokem, kdy od komunistické strany zaznívala kampaň proti židům, intelektuálům a studentům," doplňuje.
Situace na polsko-běloruských hranicích, na území nikoho, kde žijí nelegální uprchlíci a ani jedna země je nechce přijmout, je podle jejích slov strašná, lidé mrznou, jsou zranění.
Režisérka v rozhovoru Spotlightu říká, že její film upozorňuje na ty, kteří jsou zodpovědní za rozhodnutí, která dnes jako společnost děláme, která děláme jako národ, jako Evropská unie i jako politici v jednotlivých zemích, vůči výzvě, kterou migrační krize je. "Myslím, že jsme v posledním okamžiku, kdy můžeme zastavit, aby se tento proces neproměnil v nějaký zločin proti lidstvu," zdůrazňuje.
Ale zároveň dodává, že je i spousta lidí, kteří uprchlíkům pomáhají. Například někteří z těch, kteří u běloruských hranic žijí. "Ovšem nechtějí o tom mluvit a dělají to tajně, bojí se sousedů. Je to podle mě velmi tísnivé prostředí."
Agnieszka Holland se vrací i k výsledkům polských parlamentních voleb. "Ukázalo se, že jsou Poláci zralejším národem, než si to dosud myslela vládnoucí strana. Volby vyhráli mladí lidé," dodává.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.