"V průměrných hodnotách podle výpočtů klimatických modelů nebo dle sezonních předpovědí je naznačeno, že by měla být zima nadprůměrně teplá," předpovídá Zárybnická, podle které může mít několik výrazně studených epizod, ale těch bude méně než těch teplých.
Tvrdí také, že bez technického sněhu se asi na horách už asi brzy neobejdeme. "Abychom mohli spoléhat na přírodní sníh, tak bychom na to potřebovali vrásnění a hory minimálně od tisíc metrů vyšší," míní expertka.
Zárybnická, která meteorologii přednáší i Horské službě, pracuje také s horolezci, jako je třeba Marek Holeček. V rozhovoru se Světlanou Witowskou tak popisuje, jak lezcům podává předpovědi, ale rozhodnutí, zda mají pokračovat, je vždy nakonec na těch, kteří v horách jsou. "Z toho mám těžké spaní, jestli to při dané předpovědi zvládnou a jaká bude jejich reakce. To jsou pak bezesné noci, kdy jsem zpocená i já," přiznává meteoroložka.
Že má k horám blízko, Zárybnická dokazuje také tím, že vydala už dvě knihy, které se zabývají lavinami v Česku. Ve Spotlightu vypráví, jaké nejčastější mylné rady se šíří, pokud vás sníh zahrne - třeba že zjišťovat, kde je "dole", lze tak, že člověk pod lavinou plivne.
"Eliška, která byla pod lavinou čtyři hodiny, si plivla do obličeje, rozesmálo ji to a pod tím sněhem spotřebovala víc kyslíku," popisuje meteoroložka jeden z příběhů a dodává, že fáze dušení nastává pod lavinou už za 18 minut. Naštěstí příklad z její knihy dopadl dobře a Eliška přežila. "Měla ohromnou kliku," říká Zárybnická.