Praha – Střední zdravotnická škola nediskriminovala studentku Ayan Jamaal Ahmednuurovou kvůli tomu, že na výuku nosila hidžáb. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 10. Studentka po škole požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc korun za to, že jí byl nepřímo upřen přístup ke vzdělání. Soud však její žalobu zamítl. Rozsudek není pravomocný.
O vynesení rozsudku byl stejně jako při předchozích stáních enormní zájem. Do soudní síně se snažily protlačit desítky lidí. Kromě studentů přišli i odpůrci islámu, mezi nimi třeba i někdejší předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek.
"Je nesporné, že se ucházela o studium. Obě účastnice měly na sobě šátek. Obě uchazečky byly poučeny o tom, že při praxi v nemocnici není možné nosit hidžáb, protože jim to neumožňuje školní řád," řekla soudkyně a dala za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové, která už před časem označila kauzu za absurdní.
Soudkyně se nezabývala tím, zda je obecně možné nosit pokrývky hlavy ve školách, ale hlavně tím, že Jamaal Ahmednuurová neprokázala, že by zahájila studium.
"Bylo důležité to, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady, aby se mohla stát studentkou. V takovém případě by dle názoru soudu mohla uplatňovat svůj nárok," řekla soudkyně s tím, že v takovém případě by se dalo mluvit o možné diskriminaci. Podle soudu ale nebyla Ahmednuurová ani formálně studentkou, protože ve škole nepředložila doklad o povolení k pobytu.
"Bezprostředně po upozornění ředitelky z ředitelny odešla a po nějaké době se vrátila s částečně vyplněným dokumentem, a projevila tak vůli nezahájit vzdělávání, čímž nedala prostor žalované k případnému dalšímu jednání, které mohlo vést ke smírnému řešení nošení hidžábu v prostorách školy," vysvětlila své rozhodnutí soudkyně. "Neprokázala, že by zahájila studium, ani to, že by byla diskriminovaná. Nelze z toho vyvodit diskriminaci," dodala.
Soudkyně se tak rozešla s názorem ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, podle níž byla dívka diskriminována. V odůvodnění zdůraznila, že se zjištěním ombudsmanky necítí být vázána.
Ahmednuurovou, která k soudu nepřišla, zastupoval advokát Jan Ruml. Ten nechtěl rozsudek komentovat: "Počkám si na písemný rozsudek a uvidíme, zda se odvoláme."
Ředitelka Kohoutová už dříve poukázala také na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností.
Ahmednuurová opustila podle žaloby školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.