Spolu v Praze vyhrálo, ale málo. Vyjednávání s Piráty budou třaskavá, říká politolog

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
25. 9. 2022 8:29
Koalice Spolu slaví vítězství v komunálních volbách v Praze. Uskupení ODS, TOP 09 a lidovců může připadnout post primátora, ziskem čtvrtiny hlasů ale zůstalo za vlastním očekáváním. K jednání o magistrátní většině tak bude muset pozvat dva další subjekty, podle vyjádření lídra Bohuslava Svobody půjde o STAN a rivaly z Pirátů. Jednání budou třaskavá, říká politolog Jakub Charvát.
Foto: Lukáš Bíba / HN

Post pražského primátora se pravděpodobně po devíti letech vrátí do rukou občanských demokratů. Koalice Spolu získala v komunálních volbách v Praze 24,6 procenta a zvítězila. Druhé hnutí ANO získalo 19,4 procenta, třetí Piráti 17,8 procenta.

Zisk necelé čtvrtiny hlasů je ale o poznání menší, než si její zástupci před volbami představovali. Šéf pražské ODS Marek Benda hovořil i o čtyřiceti procentech.

klikněte
na názvy stran pro přidání do vládnoucí koalice

Kliknutím vyberte strany, které by měly vytvořit koalici

"Ač to bude podáváno naopak, určitě to je pro koalici neúspěch. Praha je historicky baštou pravice. Kdybychom to srovnali s výsledky, jaké jsme zde viděli před osmi nebo dvanácti lety, tak je ten letošní velmi špatný," řekl politolog Jakub Charvát z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Například ve volbách v roce 2010 získaly strany současné koalice Spolu dohromady přes polovinu všech hlasů. 

Letos na takto pohodlnou většinu nedosáhnou. Už v neděli tak začnou zástupci ODS, TOP 09 a lidovců jednat o tom, s kým vytvoří novou magistrátní koalici. V první řadě by chtěli ke spolupráci přizvat strany, se kterými zasedají také v současné vládě - tedy Piráty se Starosty a nezávislými.

"Jsme přesvědčeni o tom, že je to pro Prahu jediným možným řešením," uvedl lídr Spolu a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS). Vysvětlil to zejména tím, že k řadě velkých plánovaných projektů, jako je například výstavba Městského okruhu, bude nutná úzká spolupráce mezi vedením města a vládou.

Jednání připouští i současný primátor a lídr Pirátů Zdeněk Hřib. "Určitě se v následujících dnech dostaneme i k jednání se Spolu. Nepochybuji o tom," uvedl. 

Slova odezněla, před námi je práce, řekl Svoboda

Vyjednávání mezi koalicí Spolu a Piráty budou ovšem "třaskavá", upozorňuje Charvát. Zástupci Pirátů a občanských demokratů se vůči sobě před volbami důrazně vymezovali.

A nešlo jen o to, že Spolu oproti liberálním Pirátům z většiny zastupují konzervativnější voliče. Pro Piráty je překážkou například trestní stíhání některých politiků na předních místech kandidátky Spolu, spojení Jiřího Pospíšila (TOP 09) s kauzou Dozimetr nebo údajné styky Zdeňka Zajíčka z ODS s kmotry.

Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). | Foto: Jakub Plíhal

Problémem je pro ně také hlavní adept na primátora Svoboda. Pirátům vadí například, že by se jako primátor nevzdal poslaneckého mandátu ani práce lékaře. Někteří kritici také zmiňují jeho věk, Svobodovi je 78 let, nebo jeho dřívější působení v čele města. Prahu vedl už mezi roky 2010 a 2013. Nejprve vládl s ČSSD, později s TOP 09. Zastupitelé ho nakonec odvolali a ODS po 22 letech nepřetržité vlády v Praze odešla do opozice.

Ani z druhé strany nelze čekat sympatie. Svoboda v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že si spolupráci s Hřibem ani dalšími piráty neumí představit. "Museli by se změnit nebo obměnit o 100 procent. Jinak tam není žádná společná vazba," uvedl.

I v předvolebních debatách byli Hřib se Svobodou dvojicí lídrů, která se dostávala nejčastěji do konfliktu. "Těchto ping-pongů mezi Piráty a ODS bylo v závěrečném období kampaně hodně. Ponesou si to v sobě, ale budou to muset překonat," říká Charvát.

K odložení předešlých sporů vyzval i Svoboda. "Slova odezněla a před námi je práce. Ta je něco úplně jiného než slova, co si navzájem vrháme do obličeje," prohlásil na adresu Pirátů po volbách.

ANO pokračovalo ve sbírání levicových voličů

Na přizvání k jednáním bude podle svých slov čekat také lídr druhého hnutí ANO Patrik Nacher. "Uvidíme, jestli pravděpodobný vítěz voleb Spolu bude v této poněkud ponižující pozici jednat s partnery, kteří moralizují jejich vlastní kandidátku," uvedl. Svoboda před volbami označil Nachera za velmi schopného člověka, možnou spolupráci s opozičním hnutím ANO však nazval "téměř nepravděpodobnou".

Oproti volbám před čtyřmi lety si hnutí ANO v hlavním městě polepšilo o čtyři procentní body. "ANO pokračovalo ve sbírání levicových voličů. Sociální demokracie i komunisté oproti předchozím volbám opět oslabili a vychází mi, že by to mohly být přesně ty procentní body, které má ANO navíc," počítá Charvát.

Hřib by chtěl ke spolupráci oslovit současnou magistrátní koalici - hnutí Praha sobě skončilo s 14,8 procenty čtvrté a Starostové a nezávislí s 7,7 procenty pátí. Zástupci TOP 09, kteří dosud ve vedení také byli, ale letos kandidovali za Spolu a Jiří Pospíšil je po volbách označil za "pevnou součást koalice". Většinu se tedy Hřibovi pravděpodobně nepodaří získat. 

Jan Čižinský (vlevo) ve volebním štábu Prahy sobě.
Jan Čižinský (vlevo) ve volebním štábu Prahy sobě. | Foto: Radek Vebr / HN

Do pražského zastupitelstva se dostala ještě koalice SPD, Trikolory, hnutí PES a nezávislých se ziskem 5,2 procenta. Spolupráci s těmito stranami však většina ostatních stran vyloučila kvůli jejich extremistickým postojům.

Nejsilnější stranou, která se nedostala do zastupitelstva, byli Motoristé sobě se ziskem 2,3 procenta hlasů. Následovala koalice Solidarita složená z ČSSD, Zelených, Idealistů a Budoucnosti s dvěma procenty. Komunisté dosáhli na 1,5 procenta. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. Protesty v posledních dnech sílí.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy