Praha - Naléhavý zdravotní stav, děti, těžce nemocní rodiče, tíživá finanční situace, ale i komplot policie a státních zástupců.
Taková jsou nejčastější odůvodnění v žádostech o prezidentskou milost, které za hlavu státu Miloše Zemana již přes měsíc vyřizují úředníci ministerstva spravedlnosti.
"Jestli si chcete udělat fotku, otevřu vám ještě tuto skříň. Je to celkem šest set spisů. Z kanceláře prezidenta jsme převzali asi 498 žádostí. Od prosince k nim už nově přibylo dalších sedmdesát. Místo na ně ale ještě pořád naštěstí máme," směje se Dagmar Průchová, ředitelka odboru.
Na odpověď si odesílatelé žádostí budou muset počkat. Ministerští úředníci nepředpokládají, že by první rozhodnutí mohla přijít dřív než za čtyři měsíce.
"Ta jedna žádost o milost, kterou prezident Miloš Zeman zamítl, byla speciální díky naléhavému zdravotnímu stavu žadatele. Většinu spisů jsme ale ještě neměli ani čas pořádně pročíst, pouze jsme je prolistovali," vysvětluje Průchová pomalou práci ministerstva.
Čtyři měsíce jsou minimum
Podle náměstka Daniela Voláka jsou čtyři měsíce naprosté minimum, které musí úředníci nad vyřizováním strávit.
"Asi jedna třetina žádostí přišla z Hradu rozřešená, takže žádosti bude třeba pouze aktualizovat. Na zbylých dvou třetinách budou ale úředníci pracovat od začátku," říká Volák, v jehož kompetenci je vyřizování žádostí o milost.
Pro některé zaměstnance justičního odboru není přitom vyřizování milostí žádnou novinkou. Spisy z Hradu totiž vyřizovali již za prezidentování Václava Havla, a s milostmi tak mají dostatečné zkušenosti.
"Na procesu se toho od té doby moc nezměnilo. V ústavě přibyla pouze jedna drobnost. U abolice, tedy u zastavení stíhání, totiž nově nesmí chybět kontrasignace ministerského předsedy," vysvětluje Průchová, která spolurozhodovala o milostech i za Havla.
Ministerstvo navíc kvůli milostem posílilo své stavy a pouze na tuto problematiku přijalo dva nové zaměstnance a dva stážisty, studenty z pražské právnické fakulty.
"U žádostí o milost se posuzuje charakter trestné činnosti, zdravotní stav žadatele, případně péče o děti. Bereme ohled také na dosavadní život žadatele a jeho bezúhonnost," popisuje proces Průchová.
Nejprve nemocní
Naprostou přednost ale mají žádosti, které nesnesou odkladu. "Patřím sem právě naléhavé zdravotní důvody nebo případy, kdy žadatelé dlouhodobě drží hladovku," doplňuje Průchovou její kolega z odboru Radomír Adámek.
Čas od času úředníci narazí i na žádosti z kategorie bizarnější. Na stůl dostávají například dokumenty, které jsou psané nesrozumitelnou češtinou a hemží se gramatickými chybami.
"Zrovna dnes ráno jsem pročítal jednu perličku. Slečna žádala o milost pro člověka, kterého v životě neviděla, není si jistá, o koho jde, a nezná závažnost jeho trestných činů. Píše totiž, že žádost podává pouze na doporučení někoho třetího," popisuje jeden z případů Adámek.
Teprve potom, co žádosti posoudí úředníci z legislativního odboru, jdou jejich závěry na stůl ministryni spravedlnosti Marii Benešové.
"Benešová je oprávněna nedůvodné žádosti zamítat ve své kompetenci. Nic jí ale nebrání prezidentovi předložit žádosti, které jsou podle ní a na základě šetření vhodné k udělení milosti," dodává Průchová.
Zeman milosti na všechny strany rozdávat nebude
Prezident Miloš Zeman od nástupu do funkce loni v dubnu zatím neudělil žádnou ze tří typů milostí.
"Prezident totiž může provést abolici, kdy nařídí, aby se trestní stíhání vůbec nezahájilo, nebo aby se v něm nepokračovalo. Existuje i agrace. Hlava státu tímto způsobem může prominout nebo zmírnit uložený trest. Třetí akt je rehabilitace. V tomto případě jde o zahlazení odsouzení," vysvětluje Průchová a dodává, že Zemanovi předchůdci udělovali všechny tři typy milostí.
Zeman se ale již před nástupem do funkce nechal slyšet, že milosti bude udělovat spíše výjimečně především těžce nemocným, kterým zbývá pouze pár měsíců života.
Své předsevzetí navíc již potvrdil, když na začátku ledna odmítl doporučení ministryně spravedlnosti Marie Benešové udělit milost člověku, který je podle odborného posudku nepohyblivý a dementní.
Odmítnutím žádosti ale naděje na udělení milosti nekončí. Žádost je totiž možné podávat i několikrát.
"Opakované žádosti nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i hodně vytrvalí žadatelé, jako například Jiří Kajínek. Nedávno jsem dokonce studoval spis člověka, který žádal o milost již po dvacáté," dodává Adámek.