Specializovaná jednotka české armády, která je vybavena mobilní verzí sledovacího systému Věra, je od ledna připravena plnit úkoly v jednotkách Severoatlantické aliance.
Předcházel tomu tříletý, intenzivní výcvik.
"Součástí přípravy byla opakovaná účast na cvičeních pozemních, leteckých i námořních jednotek NATO," řekl Petr Milčický, velitel 53. centra pasivních systémů a elektronického boje.
Pod dohledem mezinárodních komisařů
Českou jednotku a její schopnost zapojit se do systému NATO prověřoval mezinárodní tým zkušebních komisařů.
Pasivní sledovací systém
CO UMÍ VĚRA
- Jelikož sama nevysílá signály jako klasické radary, ale pouze je přijímá a zpracovává, velmi obtížně se odhaluje.
- Je modernějším nástupcem známého systému Tamara.
- Dokáže objevit přítomnost cizího radaru.
- Najednou může sledovat až 200 letounů, dokáže velmi přesně stanovit jejich vzdálenost a výšku.
Vyvrcholením přípravy byla účast na aliančním cvičení v listopadu v Řecku.
Česká specializovaná jednotka s pasivním sledovacím systémem Věra musí být připravena vyrazit do operace NATO do dvaceti dní od vydání rozkazu.
Armáda tak pokračuje v postupném zapojování svých jednotek do aliančních operací. Letos se chystá vyslat do zahraničních misí, z nichž mnohým velí právě NATO, rekordní počet vojáků.
Věru mají USA a Estonsko
Pardubický výrobce radiolokátoru Věra, společnost ERA, se v minulých letech několikrát pokoušela prodat své špičkové zařízení do ciziny, ale české úřady export nikdy nepovolily.
Největší rozruch způsobil chystaný kontrakt s Čínou, kam chtěl několik systémů Věru vyvézt Omnopil.
Úřady včetně ministerstva zahraničí nejprve obchod povolily, ale později - v květnu 2004 - na nátlak Spojených států česká vláda obchodu za tři čtvrtě miliardy korun zamezila.
Bílý dům se obával také toho, aby se Věra nedostala z Číny do dalších zemí, nebo aby Číňané nepoužili špičkový český radar k monitorování amerických letadlových lodí u Tchaj-wanu.
Omnipol posléze zažaloval ministerstvo průmyslu a požadoval náhradu škody, ale soud žalobu zamítl.
Jedinými dvěma výjimkami, kam úřady povolily Věru vyvézt, jsou Spojené státy a Estonsko. USA si koupily jednu Věru poté, co zabránily obchodu s Čínou.