Špičkový angličtinář? Měl by znát YouTube i rock

Tereza Šídlová
27. 3. 2011 16:00
Rádci z NERVu tvrdí, že na českých školách by se povinně měla učit jen angličtina

Praha - Vyzná se v rockové muzice, svým svěřencům ji ve škole pouští na YouTube a když před dvaceti lety odjížděla už coby dospělá žena na stáž muzikoterapie do Izraele, neuměla anglicky ani slovo.

Teď má Jaroslava Patloková z této dnes už téměř univerzální řeči dva diplomy. První z univerzity v Olomouci a druhý si v březnu převzala v Americkém centru v Praze. Stojí na něm: Angličtinářka roku.

Jenom anglčtina!

Výuka angličtiny je dnes na domácí půdě téma. Poradní orgán vlády Petra Nečase NERV přišel s nápadem, že jediným povinným jazykem by na českých školách měl být právě jazyk Williama Shakespeara i Hollywoodu.

"Angličtina by měla být dominantní, ale neměla by tu chybět nabídka dalších jazyků. Angličtina v CV dnes už není žádná přednost," říká Patloková, kantorka z moravských Boskovic.

Svoje opodstatnění tento kontroverzní návrh ale má: Češi svou znalostí angličtiny pořád výrazně zaostávají za vyspělou Evropou. Touto cizí řečí se dorozumí podle průzkumů třetina domácích, perfektně slovem i písmem jen každý desátý.

Patloková je zřejmě tím typem učitele, který tyto statistiky do budoucna změní. Na její kariéře zaujme totiž ještě jedna věc. Neučí na prestižním pražském gymnáziu, ani na soukromé základce. Ale na Střední technické škole a učilišti André Citröena.

Speciální angličtinářka

Se svými studenty, kteří ji přijeli do Prahy podpořit, dokázala v národním kole Evropského parlamentu mládeže porážet i gymnazisty.

Jak by se tedy měla učit v Česku angličtina?

"Pro mě je jedůležitější vztah učitel a žák. Vždycky se snažím pátrat v paměti, jak jsem sama vnímala výuku. A vím, že práce s učebnicí mě moc nebavila," vypráví vystudovaná speciální pedagožka, která se dříve orientovala na terapii hudbou. Odborná porota v soutěži o titul Angličtinář roku ocenila právě přátelské prostředí v hodinách.

 

Za hlavní pomůcku ke své práci považuje interaktivní "smartboard" a internet. A témata nenalinkovaná učebnicí. "Dám příklad, teď co se děje v Japonsku v souvislosti s tsunami, určitě se o tom budeme v hodinách bavit, aby studenti viděli, že angličtina je živý jazyk," popisuje.

Džungle nových technologií

"Není to jednoduché držet krok se všemi moderními technologiemi, ale je to nezbytné," říká dále. A musí udržovat třeba i tempo s hudebním vkusem svých náctiletých studentů, proto prý shromažďuje CD nosiče, které bodují v hitparádách. Se svými svěřenci se prý shodnou třeba na rockové skupině Nickelback. "Možná to působí komicky...," říká.

Ale její studenti se tváří spokojeně.

"Hodně se nám věnuje a používá moderní technologie," pochvaluje si výuku jeden ze studentů, který s Patlokovou dorazil do Prahy.

Při výuce angličtiny se oceněná kantorka řídí také vlastními zkušenostmi z dob, kdy se s jazykem ještě prala. Když v roce 1990 přednášela ve Vyškově o hudební terapii, přišla jí nabídka na stáž v Izraeli. Nejdřív chtěla odmítnout - právě proto, že neuměla anglicky.

"Kolegyně mě přesvědčily, abych jela. Nastoupila jsem na intenzivní kruz a po třech měsících, když jsem odjížděla z Izraele, mi lidé ze stáže řekli: It was nice talking to you. Tehdy jsem pochopila, že výuka jazyků nemusí být dlouhodobá záležitost. Namotivovaný člověk se cizí řeč může naučit velmi rychle," dodává Angličtinářka roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy