Učitelům stačí bakalářské vzdělání a kurz, radí NERV

ČTK ČTK
28. 2. 2011 17:17
Podle Národní ekonomické rady státu by se měla povinná výuka jazyků omezit jen na angličtinu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Národní ekonomická rada vlády (NERV) chce navrhnout vládě, aby učitelům stačilo jen bakalářské vzdělání a pedagogický kurz.

Zástupci rady to uvedli na pondělním semináři s tím, že za katedry by mělo zamířit víc odborníků z praxe.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom podporuje kvalifikované učitele s magisterským titulem, ti dostali letos přidáno. NERV zároveň navrhuje, aby se povinná výuka jazyků omezila jen na angličtinu, ostatní jazyky by byly volitelné.

"Vazba mezi skutečnou kvalitou učitele a jeho formálním vzděláváním je malá," řekl s odkazem na zahraniční studie Daniel Münich, který je podepsán pod materiálem NERV ke školství.

Magisterské vzdělání je podle něj nezbytné pouze u učitelů na prvním stupni ZŠ, ředitelů škol a odborných pedagogů. Ostatním vyučujícím by podle NERV stačily krátké pedagogické kurzy jako nástavba bakalářského studia jakéhokoliv směru, tedy nejenom pedagogiky. To by mělo za katedry přivést více odborníků z praxe.

"Snížit nábor pedagogických fakult neúměrný budoucí poptávce po učitelích, zvýšit tím výběrovost a posílit zacílenost na zájemce s reálným zájmem o pedagogickou profesi," navrhuje také NERV. Posluchači pedagogických fakult by pak měli během studia absolvovat výrazně více praktického vyučování.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy