Expertka online: České děti čtou nahlas, ale neví co

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 12. 2010 10:21
Podle průzkumu PISA čtvrtina patnáctiletých nerozumí jednoduchému textu
Do osmiletého studia na gymnáziu Jana Keplera bude přijatý zhruba každý desátý uchazeč. Z dětských hlav se téměř kouřilo.
Do osmiletého studia na gymnáziu Jana Keplera bude přijatý zhruba každý desátý uchazeč. Z dětských hlav se téměř kouřilo. | Foto: Jan Langer

Praha - Čtení, matematika, přírodověda, tři základní dovednosti zkoumá mezinárodní studie PISA u patnáctiletých žáků. Ti čeští se stále zhoršují.

Žebříčkem letí dolů nejrychleji ze všech zemí OECD. Čerstvé údaje z posledního průzkumu ukázaly, že skoro čtvrtina patnáctiletých u nás nemá čtenářskou gramotnost ani na základní úrovni, nemohou tak dál studovat, budou mít problémy sehnat práci? Kluci jsou na tom výrazně hůř než dívky.

Jsou české děti hloupější než jejich vrstevníci jinde? Umí míň, než uměli jejich rodiče? Jak dopadá srovnání chlapci - děvčata?

Na dotazy čtenářů odpovídala Jana Palečková z Ústavu pro informace ve vzdělávání, která už od roku 2000 české průzkumy PISA organizuje. Podle ní v českých školách u čtení přetrvávají zastaralé metody výuky, které nepomáhají pochopit text.

"Podle našich zjištění například v našich školách zejména na prvním stupni ZŠ v hodinách českého jazyka stále ve velké míře přetrvává tzv. čtení nahlas, které právě vede k mechanickému čtení - ale to je jen dílčí příklad," napsala Palečkové v jedné z odpovědí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy