Expertka online: České děti čtou nahlas, ale neví co

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 12. 2010 10:21
Podle průzkumu PISA čtvrtina patnáctiletých nerozumí jednoduchému textu
Do osmiletého studia na gymnáziu Jana Keplera bude přijatý zhruba každý desátý uchazeč. Z dětských hlav se téměř kouřilo.
Do osmiletého studia na gymnáziu Jana Keplera bude přijatý zhruba každý desátý uchazeč. Z dětských hlav se téměř kouřilo. | Foto: Jan Langer

Praha - Čtení, matematika, přírodověda, tři základní dovednosti zkoumá mezinárodní studie PISA u patnáctiletých žáků. Ti čeští se stále zhoršují.

Žebříčkem letí dolů nejrychleji ze všech zemí OECD. Čerstvé údaje z posledního průzkumu ukázaly, že skoro čtvrtina patnáctiletých u nás nemá čtenářskou gramotnost ani na základní úrovni, nemohou tak dál studovat, budou mít problémy sehnat práci? Kluci jsou na tom výrazně hůř než dívky.

Jsou české děti hloupější než jejich vrstevníci jinde? Umí míň, než uměli jejich rodiče? Jak dopadá srovnání chlapci - děvčata?

Na dotazy čtenářů odpovídala Jana Palečková z Ústavu pro informace ve vzdělávání, která už od roku 2000 české průzkumy PISA organizuje. Podle ní v českých školách u čtení přetrvávají zastaralé metody výuky, které nepomáhají pochopit text.

"Podle našich zjištění například v našich školách zejména na prvním stupni ZŠ v hodinách českého jazyka stále ve velké míře přetrvává tzv. čtení nahlas, které právě vede k mechanickému čtení - ale to je jen dílčí příklad," napsala Palečkové v jedné z odpovědí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy