Ministr jmenoval nového šéfa SÚKL, stal se jím Blahuta

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 6. 2014 11:17
Do výběrového řízení se přihlásili dva kandidáti. Blahuta byl doposud pověřen řízením úřadu.
Ministr Němeček jmenoval nového šéfa SÚKL.
Ministr Němeček jmenoval nového šéfa SÚKL. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se stal Zdeněk Blahuta, který byl doposud pověřen jeho řízením.

Rozhodl o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který ho v pondělí jmenoval do čela úřadu.

"Osobně vítám, že výběrová komise nezpochybnila postavení pana ředitele Blahuty v čele ústavu, protože až dosud jsem s jeho výsledky práce velmi spokojen. Jím nařízený audit poukázal na velice významná pochybení za minulého vedení a nyní dokáže ušetřit více než miliardu v systému zdravotního pojištění zrychlením práce ústavu," uvedl ke svému rozhodnutí ministr Němeček.

Z nemocnice do čela SÚKL

Dočasný ředitel SÚKL Blahuta byl jedním ze dvou adeptů, kteří se přihlásili do výběrového řízení.

Zdeněk Blahuta.
Zdeněk Blahuta. | Foto: Městská nemocnice Ostrava

Jelikož ale druhý kandidát nesplnil podmínky konkurzu, byl ze soutěže vyloučen. Blahutu poté komise doporučila ministru jednohlasně.

Blahuta se chce v ústavu na kontrolu léčiv zabývat například úhradami léků nebo otázkou pěstování léčebného konopí.

Řízením SÚKL byl pověřen letos 10. února poté, co ministr zdravotnictví odvolal Pavla Březovského. Předtím působil jako vedoucí lékárník nemocniční lékárny ostravské městské nemocnice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy