Konopná vyhláška je ušitá na míru jedné firmě. Bude se měnit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 5. 2014 5:30
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce měnit vyhlášku, podle které se mají vybírat pěstitelé léčebného konopí.
Konopí
Konopí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pravidla, podle kterých by se měli vybírat pěstitelé léčebného konopí, jsou ušitá na míru jedné firmě. Budou se proto měnit, rozhodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

O novele vyhlášky, která pravidla určuje, budou jednat ministerští odborníci už příští měsíc. "Nad problematikou má zasednout Pracovní skupina pro revizi zákona pro léčbu konopí," potvrdila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Pěstitelé léčebného konopí by se totiž měli vybírat už v létě – konkrétně v polovině července. Státní ústav pro kontrolu léčiv kvůli tomu vypsal veřejnou soutěž.

Čtyři druhy a dost

Jenomže podle Němečka nemůže soutěž dopadnout dobře. Vyhláška, podle které se pěstitelé třídí, totiž vyjmenovává zcela konkrétní čtyři druhy konopí. Jen ty lze v Česku pro léčebné účely použít. Žádné další rostliny pravidla nepovolují.

Stejné odrůdy přitom nabízí jediný pěstitel – nizozemská firma Bedrocan. Jen od ní by mohli zájemci o pěstování konopí rostlinné řízky nakoupit. Informace jsou veřejně dostupné na webu společnosti.

"Vyhláška proto nepřípustně protěžuje jednu konkrétní společnost. Může vzniknout nežádoucí monopolní prostředí, ve kterém bude cenu konopí určovat českým pacientům nizozemská firma," kritizoval vyhlášku už dříve Němeček.

Zbytečná omezení

Podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy se tím navíc zbytečně zužují možnosti, kdy léčebné konopí využít.

"V současnosti je možno léčebné konopí použít pouze pro léčbu části stavů, v nichž prokazatelně pomáhá. Ministerstvo pod vedením docenta Hegera navíc ve vyhláškách nastavilo podmínky, které efektivní léčení zcela znemožňují – omezilo maximální měsíční dávku konopí na hodnotu, která je neúčinná pro více než polovinu potenciálních pacientů. Nezařadilo mezi oprávněné odbornosti dermatology, oftalmology ani geriatry, byť ti konopí podle vyjádření svých odborných společností používat chtějí," říká Zábranský.

Konopí lze navíc dát jen pacientům, kteří už překročili osmnáct let. "Což nemá obdobu v žádné jiné zemi, kde se konopím léčí. Neexistuje k tomu legitimní důvod," doplňuje odborník. "Hegerova vyhláška" podle něj účinnost zákona torpéduje. Je třeba ji změnit. 

Léčebné konopí podle něj může pomáhat lidem, kteří prošli agresivní léčbou nádoru či trpí autoagresivním onemocněním typů Crohnovy či Alzheimerovy choroby.

Holandsko je nejblíž

Někdejší vedení resortu, které dnešní konopnou vyhlášku připravovalo, úmyslné omezení podmínek připouští. Podle exnáměstka Martina Plíška se ale vyhláška nešila na míru konkrétní firmě. Podklady se prý přebíraly od holandského ministerstva zdravotnictví.

"Holanďané mají zkušenosti s pěstováním nějakou dobu a já nevidím důvod, proč je zpochybňovat," řekl tehdejší náměstek ministra Martin Plíšek. Nizozemsko je podle něj navíc nejbližší zemí, odkud se dá produkt do Česka přivézt. Ostatní státy podle něj nic z toho české straně nepotvrdily.

Šéf izraelské společnosti Better Nativ Segev, která se také vývozem léčebného konopí zabývá, přitom už dříve řekl, že by i jeho firma byla schopna do Česka konopí dodat. A co víc: nabídnout by mohla nejen léčebné konopí se dvěma kanabinoidy, které nyní sleduje české ministerstvo, ale také další odrůdy rostlin s dalšími účinnými látkami. Podle exnáměstka Plíška ale izraelská legislativa vývoz konopí z tohoto státu neumožňuje.

Pěstitel se vybere v červenci

Státní ústav pro kontrolu léčiv vypsal tendr, ve kterém chce pěstitele léčebného konopí vybrat, už tento měsíc. Zájemci se mohou do soutěže hlásit do poloviny července.

Vítěz soutěže bude podle mluvčí lékového ústavu Lucie Šustkové pouze jeden. Stát si od něj objedná celkem 40 kilogramů konopí. Za to firma dostane každý rok 4,2 milionu korun.

Rostliny ale musí splňovat podmínky uvedené ve vyhlášce. Dovoleny jsou pouze čtyři typy konopí, které charakterizuje obsah dvou nejlépe prozkoumaných účinných látek – delta-9tetrohydrokanabinolu a cannabidiolu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy