Pavlovi soudci mohou projít, Baxa byl ale překvapivě nervózní, říká šéf senátorů ODS

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 5. 2023 16:03
Pro Petra Pavla má jít o první velké jmenování od doby, co se stal v březnu prezidentem. Dva ze tří jeho kandidátů na ústavní soudce však senátní ústavně-právní výbor nedoporučil zvolit, přestože jde mezi odborníky o respektovaná jména. Šéf nejsilnějšího senátního klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra však tvrdí, že prezidentem navržená trojice má navzdory stanovisku výboru šanci přes Senát projít.
Pro Petra Pavla má jít o první velké jmenování od doby, co se stal v březnu prezidentem.
Pro Petra Pavla má jít o první velké jmenování od doby, co se stal v březnu prezidentem. | Foto: Jakub Plíhal

Josef Baxa se v roce 2003 stal vůbec prvním předsedou Nejvyššího správního soudu, vedl ho 15 let. V zákulisí se už dlouho spekulovalo o tom, že by v létě mohl nahradit Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu. Jenže teď je možné, že se z Baxy nestane ani řadový ústavní soudce.

Jeho nominaci v senátním ústavně-právním výboru totiž podpořili jen čtyři senátoři z deseti. Proti hlasoval i předseda výboru Tomáš Goláň z ODS. "Pokud by byl Ústavní soud příliš jednolitý, v krajním případě by se mohl stát dalším mocenským centrem," vysvětlil Goláň své hlasování. 

Výbor nedoporučil ani další Pavlovu kandidátku, bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Tu podpořili jen dva senátoři. Prošel pouze profesor z Univezity Karlovy Jan Wintr. Hlasování ústavně-právního výboru je však pouze doporučením, o schválení prezidentových nominací rozhoduje všech 81 senátorů. Schůze začíná příští středu, kdy přesně se bude hlasovat, však v tuto chvíli není jasné. 

Pokud senátoři podpoří prezidentovy kandidáty, stanou se ústavními soudci a nahradí trojici, které skončil mandát v květnu. Předseda společného klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra tvrdí, že k tomu může dojít navzdory odmítavému stanovisku ústavně-právního výboru. "Zatím se v podstatě nic neděje," řekl Aktuálně.cz šéf nejpočetnějšího klubu horní komory. 

Podle něj názor celého Senátu může být odlišný od pohledu ústavně-právního výboru. "Složení výboru je takové, jaké je. Z nedávné doby máme zkušenost, že při jiném hlasování se Senát vyjádřil zcela jinak než ústavně-právní výbor," řekl Nytra. Ve výboru sedí například nezařazená Daniela Kovářová a pak také Jitka Chalánková, Zdeněk Hraba či Michael Canov, kteří mají v některých případech odlišná stanoviska než většina jejich kolegů v klubu. 

Nytra si kandidáty na ústavní soudce vyslechl na jednání klubu ODS. Nejvíce se mu zamlouval Wintr. "Pan Baxa mi připadal trochu nervózní, což mě zrovna u takové persony překvapilo," řekl Nytra. Dodal však, že se mu jeho odpovědi líbily. 

Šéf nejsilnějšího klubu s 36 senátory tvrdí, že Baxa na Ústavní soud díky svým zkušenostem patří. Stoprocentně pro jeho volbu ještě rozhodnutý není, ale považuje za "velice reálné", že mu svůj hlas dá. 

Baxu podporuje také Václav Láska, předseda šestičlenného společného klubu uskupení Senátor 21 a Pirátů. Ten si nedovede příliš představit, že by horní komora Baxu nezvolila.

"Já budu podporovat všechny tři kandidáty, jsou kvalitní. Zejména kdybychom neschválili pana Baxu, tak vzhledem k tomu, že v naší zemi není moc jasnějších kandidátů na ústavního soudce, by se Senát vystavil diskusi, jaké vlastně hraje hry. Zvlášť když za tímto kandidátem stojí široká odborná veřejnost," prohlásil Láska. 

VIDEO: "Za to bych si nafackovala." Pekarová Adamová o svých chybách i svetru (24. 4. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Markéta Pekarová Adamová | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy