reklama
 
 

Soud znovu odročil kauzu exšéfa Hospodářské komory Kužela

15. 10. 2014 14:41
Obžaloba ho viní z toho, že obohatil komoru o 480 tisíc korun za pořádání seminářů, které se nikdy neuskutečnily.

Praha - Pracovníci Hospodářské komory ČR ve středu u Obvodního soudu pro Prahu 1 opět nepotvrdili, že by se konaly semináře zaměřené na proexportní politiku, kvůli nimž před soudem stanul bývalý prezident komory Petr Kužel.

Obžaloba jej viní z toho, že obohatil komoru o 480 tisíc korun za pořádání seminářů, které se nikdy neuskutečnily. Soud byl odročen. Na příštím jednání by mělo skončit dokazování a zaznít závěrečné řeči.

Smlouva na semináře

Kužel se podle obžaloby dopustil podvodu, když na konci roku 2008 podepsal s ministerstvem zahraničních věcí smlouvu, ve které se zavázal, že komora uspořádá pět seminářů zaměřených na proexportní politiku. Akce měly resort prezentovat jako partnera komory.

Za podvod bývalému šéfovi komory hrozí až tři roky vězení. Kužel vinu i obžalobu odmítá.

Někdejší prezident komory podle spisu nechal vyhotovit fakturu na 480 tisíc korun, ačkoliv věděl, že podmínky smlouvy nemůže dodržet a semináře se neuskutečnily.

Peníze byly zaplaceny z balíku ministerstva zahraničních věcí, které je teď u soudu vymáhá zpět. Celkem měl projekt seminářů vyjít na 560 tisíc korun.

Soud vyslechl pět svědků

Soud při středečním třetím hlavním líčení vyslechl pět svědků, z řad zaměstnanců komory i ministerstva. Podle někdejších pracovníků komory se dělaly semináře, které se však týkaly evropských dotací, a nikoliv proexportní politiky. Podobně hovořili svědci i u minulého hlavního líčení.

I dnes se znovu probíraly prezenční listiny, na nichž byly seznamy lidí, kteří měli na údajných seminářích být. Jeden z bývalých zaměstnanců komory například vypověděl, že chodil pouze na semináře k evropským dotacím, a jeho podpis by tak neměl být na listině k jinému semináři.

Semináře potvrdili dva zaměstnanci

Soudce Vladimíra Hermanna zajímalo hlavně to, zda se mohly semináře uskutečnit v období od září do listopadu 2008 a k jejich proplacení mohlo dojít až v prosinci. Bývalá vysoce postavená zaměstnankyně to považovala za nestandardní postup.

Jediní, kdo naopak pořádání seminářů potvrdili, byli dva zaměstnanci ministerstva zahraničí. Podle nich ale semináře pořádal resort a konaly se jinde než semináře komory. Zřejmě tedy šlo o jinou akci.

Ředitelem od roku 2008

Petr Kužel byl šéfem Hospodářské komory ČR od května 2008. Funkci po šesti letech opustil letos v květnu. Jeho nástupcem se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Komora sdružuje přes 14 000 podnikatelů v Česku.

Kužel také od loňského května čelí trestnímu oznámení, které na něj loni v květnu podal Nadační fond proti korupci. Podezírá ho ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku či pletichy při zadávání veřejné zakázky.

autor: ČTK | 15. 10. 2014 14:41

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama