Protikorupční fond podal trestní oznámení na Kužela

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 5. 2013 16:22
Prezidenta Hospodářské komory České republiky podezřívá mimo jiné ze zpronevěry
Petr Kužel.
Petr Kužel. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) podal v úterý trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a na další neznámé pachatele z řad představenstva a zaměstnanců.

Podezřívá je ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Trestní oznámení čítá devadesát stran. Informace týkající se Kužela a Hospodářské komory NFPK vyhodnocoval několik měsíců.

"Na základě analýzy obdržených informací lze konstatovat, že ze strany nejvyšších představitelů nebo zaměstnanců HK ČR mohlo docházet k závažnému nedbalostnímu nebo úmyslnému jednání s dopadem na finanční prostředky HK ČR a veřejné prostředky," uvedl ředitel a analytik NFPK Petr Soukenka.

Podle Soukenky se jedná zejména o možné proplácení faktur za služby, které nebyly realizovány, případně byly realizovány v jiném rozsahu.

Je to odpovědnost minulého vedení, namítá Kužel

Kužel všechna obvinění odmítá, podle něj jde o účelové kroky, které poškozují dobré jméno Hospodářské komory i jejích členů.

"Jsem znepokojen, ba i překvapen, že se tak velký mediální prostor věnuje jakémusi oznámení či prohlášení Nadačního fondu proti korupci, aniž by byla předložena či doložena relevantní fakta a skutečnosti. Toto mě vede k domněnce naprosté účelovosti."

Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory.

"Celou problematiku jednomyslně vypořádalo na svém jednání představenstvo HK ČR, včetně konstatování, že nedošlo k daňovým únikům a že vedení účetnictví HK ČR je v souladu s právními předpisy," dodal.

Ředitel NFPK poznamenal, že většinu výnosů Hospodářské komory podle účetních závěrek za rok 2009 až 2012 tvoří tržby za realizaci veřejných zakázek.

"Součástí informací, kterými NFPK disponuje, je popis vazeb nejvyššího vedení HK ČR na zástupce jiných společností či na další vysoce postavené veřejné či soukromé osoby," dodal Soukenka s tím, že zmíněné informace se týkají případů z let 2009 až 2012.

Kužel zvažuje minimálně dvě žaloby

Komora již před téměř rokem zjistila závažné chyby tehdejšího vedení úřadu komory, odvolala vedení úřadu a představenstvo si zadalo forenzní audit týkající se hospodaření v předchozích letech.

Podle sobotního deníku Právo audit, který provedla společnost Ernst & Young, ukázal, že z HK v minulosti odtekly prostřednictvím spřízněných firem desítky milionů korun.

Podle Kužela je zvláštní, že se tento rok starý problém dostává do pozornosti médií nyní, kdy zbývá do sněmu komory deset dní. V pondělí komora oznámila, že bude vymáhat zpět peníze u některých zakázek, které uzavřelo minulé vedení úřadu komory.

"S právníky děláme další kroky, mimo jiné zvažujeme žaloby minimálně na dva subjekty. Faktura má mít nějaké plnění a to plnění není," uvedl na začátku týdne Kužel. Byla také přepracována některá vnitřní pravidla. Podle HK bylo loňské účetnictví organizace v pořádku.

 

Právě se děje

Další zprávy