Soudce v kauze Čunek měl prosazovat politické zájmy

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 2. 2008 7:50
Víme, z čeho je viněn Nejvyšší soudce Kučera
Jiří Čunek by se chtěl vrátit do vlády. Doporučilo mu to předsednictvo KDU-ČSL.
Jiří Čunek by se chtěl vrátit do vlády. Doporučilo mu to předsednictvo KDU-ČSL. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Aféra kolem šéfa lidovců Jiřího Čunka nabírá další obrátky. Už minulý týden avizovala předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, že na svého podřízeného podává kárnou žalobu.

Teprve v pátek se místopředseda soudu Pavel Kučera dozvěděl, z čeho ho nadřízená viní. Aktuálně.cz má text žaloby k dispozici:

Nejvyšší soudce Kučera měl porušit povinnosti soudce a tím ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů.

Dopustit se toho měl na schůzkách se státní zástupkyní Zlatuší Andělovou, která dozorovala vyšetřování kauzy údajného úplatku Jiřího Čunka.

"Nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům," měl údajně Kučera pronést na jedné ze schůzek.

Nejvyšší soudce to však popírá. "Jsem teď takový Čunek v taláru," říká. "Spadlo to na mě, a já se musím ubránit."

Zápisky Andělové

Počátek dnešní aféry spadá ještě do doby, kdy byl Jiří Čunek vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj, a byl obviněn z toho, že vzal půlmilionový úplatek.

Ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která případ dozorovala, byla tehdy klíčovou postavou - právě ona mohla rozhodnout, zda bude tehdejší vicepremiér obžalován, či nikoliv.

S touto ženou se místopředseda Nejvyššího soudu Kučera několikrát sešel. Schůzek se účastnila také nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která později případ Andělové odebrala a posléze Čunkovo stíhání zastavila.

U těchto setkání byl také bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, který v době konání poslední schůzky působil jako externí poradce Úřadu vlády.

Andělová z inkriminovaných schůzek vyhotovila záznamy a předala je svému nadřízenému. Z těchto zápisů nyní kárná žaloba vůči Kučerovi vychází.

Ministrovy čisté ruce

Kárnou žalobu nechal Pospíšil na Brožové
Kárnou žalobu nechal Pospíšil na Brožové | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kárnou žalobu minulý týden nepřímo inicioval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který měl prošetřit postup v kauze Čunek.

Žádné pochybení v něm neshledal, přesto předsedkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové poslal podklady s tím, aby rozhodla o kárném řízení svého podřízeného.

Ta návrh na kárné řízení podala. Důvodem byly zmiňované schůzky. Přestože se jich účastnila i Vesecká, u ní kárné řízení ministr Pospíšil neinicioval.

Nejvyššího soudce Kučeru postup ministra Pospíšila překvapil a jeho role mu není jasná. "Je mi kladeno za vinu, že jsem dělal kroky k udržení vlády ODS," říká Kučera. "Ministr je také v ODS, takže jestliže jsem něco dělal, tak jsem to dělal i za něj."

Čunek jako problém

Kučerovi jsou v kárném řízení vyčítány konkrétně tři schůzky se státní zástupkyní Andělovou, které proběhly loni v Ostravě, Brně a Jihlavě.

Na prvním únorovém setkání v Ostravě se měl Kučera Andělové dotazovat, "zda už má policie nějaké poznatky ohledně ukládání milionových částek vicepremiérem panem Jiřím Čunkem."

V souvislostech
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Při druhém setkání, u kterého byl i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, se měl Kučer opět o vyšetřování zajímat.

"(Kučera, pzn. redakce) Uvedl výrok, že vicepremiér Jiří Čunek se stal velkým problémem pro vládu, hledá se za něj náhrada, ale ta nebude hned," píše se v návrhu kárné žaloby. "A proto by nebylo dobré, kdyby nyní přípravné řízení skončilo podáním obžaloby."

Následně měl Kučera Andělovou upozornit, že pokud by Čunka obžalovala, mohlo by to způsobit "problémy v koalici, potažmo ve vládě." Kučera měl také v této souvislosti Andělovou žádat, zda by nešlo přípravné řízení protáhnout.

Na třetí květnové schůzce v Jihlavě, které se účastnil i krajský státní zástupce Petr Coufal, pak měl Kučer uvést výrok, že "současná situace je velmi výjimečná, že hrozí pád vlády s ohledem na výhružky některých ministrů, a proto nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům."

Zvědavé dotazy

Nejvyšší soudce Kučera však trvá na tom, že vývoj kauzy Čunek nijak neovlivňoval.

"Známe se s Veseckou a Andělovou, tak jsme se vzájemně pozvali na oběd," vysvětluje Kučera důvody zmíněných setkání. "Třetí setkání bylo náhodné, při otevírání nové budovy soudu. A když už jsme se potkali, tak jsme si povídali."

Kučerovi byl prý osud Čunka lhostejný. "Pokud se o Čunkovi mluvilo, šlo o zvědavé dotazy k ověření mediálních zpráv," říká nejvyšší soudce. "Výrok o potřebě nadřadit politiku nad nezávislost jsem nepronesl."

Stejně tak trvá na tom, že neučinil žádné kroky pro to, aby Čunek nebyl obžalován. "Kromě hospodských řečí a názorů, vyslovených v úzkém okruhu lidí, které jsem považoval za své přátele, jsem ve prospěch člověka, kterému se dělo prokazatelně bezpráví, o čemže svědčí všechna pravomocná rozhodnutí, však nic neudělal," říká Kučera.

Faktem zůstává, že Andělová stíhání Čunka nezastavila. Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká jí pak dozorování případu odebrala a předala Arifu Salichovi, který ho v srpnu zastavil. Své rozhodnutí ještě jednou potvrdil v listopadu.

O tom, jakou roli Kučera v tomto sledu událostí hrál a zda porušil povinnosti soudce, rozhodne v následujících měsících tříčlenná porota Vrchního soudu v Olomouci.

Paradoxem však je, že pokud se proti rozhodnutí jedna ze stran odvolá, budou o osudu Kučery rozhodovat jeho podřízení na Nejvyšším soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy