Soudce Sotolář manipuloval s výpověďmi v kauze Opencard, vymýšlel si i celé věty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 2. 2020 11:40
Soudce Alexandr Sotolář významně upravoval výpovědi svědků a obžalovaných v kauze Opencard. Server iRozhlas.cz porovnal audionahrávky a protokoly a ukázal, jak rozsáhlé úpravy soudce provedl. Právě kvůli úpravám výpovědí podal Nadační fond proti korupci na soudce trestní oznámení. Sotolářovi hrozí, že přijde o funkci předsedy trestního senátu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

"Ne, ne, já jsem se neseznámil s tím textem," reaguje ve zvukové nahrávce z hlavního líčení bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček na dotaz o posudcích na zakázku. U Městského soudu v Praze ho v říjnu 2015 vyslýchal předseda trestního senátu Alexandr Sotolář.

V protokolu, který připravil Sotolář, se však píše něco jiného. "Já je viděl u paní radní Vorlíčkové. Podrobně jsem je nestudoval," odpověděl Hudeček podle Sotolářova upraveného zápisu, který iRozhlas zveřejnil.

Alexandr Sotolář změny ve výpovědích ani trestní oznámení komentovat nechtěl. "Stejně jako dříve se pan soudce vyjadřovat nebude. Trestní oznámení na tom nic nemění," řekla rozhlasu mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Vyjádření soudce odmítl i v minulosti, kdy na něj jeho nadřízený Libor Vávra podal kárnou žalobu. Pouze uvedl, že by s protokoly nemanipuloval. Porovnání nahrávek a protokolů tomu ale podle rozhlasu nasvědčuje. Jeho nadřízený po kárném soudu požaduje, aby Sotoláře zbavil funkce předsedy trestního senátu.

"Vrcholem nestandardností se stala skutečnost, že takto významově posunutých záznamů se pak soudce Sotolář dovolával ve svých odsuzujících rozsudcích. Takovou praxi považuje Nadační fond proti korupci za zcela nemyslitelnou v prostředí justice právního státu," uvedl Nadační fond proti korupci, který v úterý podal na Sotoláře trestní oznámení.

Aby seděly skutky s obviněním

Soudce Sotolář v kauze Opencard dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka a další radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku.

Vrchní soud ale oba tyto rozsudky zrušil. Podle soudu Sotolář manipuloval s výroky obžalovaných a svědků a, zjednodušeně řečeno, si pomáhal k tomu, aby výpovědi seděly na skutky, za které obviněné později odsoudil. Případ mu byl později odebrán a nyní jej převzala nová soudkyně.

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k multifunkční kartě Opencard, firmou Haguess. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnoticí komise. Podle státního zástupce tím Haguess neoprávněně zvýhodnili. Obžalovaní vinu odmítají. Poukazují na to, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Druhé hlavní líčení ve věci stihl Sotolář za jediný den. Obviněným pak rozdal stejné tresty jako napoprvé - tříletou podmínku bývalé radní pro informatiku Evě Vorlíčkové a šéfovi magistrátních informatiků Janu Teskovi, dvouletou podmínku Hudečkovi a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi. Obvinění verdikt přijali s hlasitě projevovanou nevolí, Hudeček Sotoláře přirovnal ke komunistickému prokurátorovi a soudci Josefu Urválkovi.

 

Právě se děje

Další zprávy