Soud zrušil rozsudek pro Vaškůje v Čunkově kauze

ČTK ČTK
22. 7. 2010 7:41
Soud zrušil rozsudek za uplácení Marcely Urbanové
Foto: Aktuálně.cz

Vsetín - Olomoucká pobočka ostravského krajského soudu zrušila minulý týden v neveřejném jednání odsuzující rozsudek v kauze podnikatelů Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, viněných z pokusu o uplácení hlavní svědkyně údajné korupční kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) Marcely Urbanové.

Dnešnímu Právu to potvrdila šéfka ostravských krajských žalobců Zlatuše Andělová.  "Krajský soud v Olomouci rozhodl tak, že původní rozsudek zrušil a vrátil věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě před podáním obžaloby," řekla Právu Andělová.    

Podle informací Práva ze dvou na sobě nezávislých zdrojů byl důvodem takového kroku fakt, že dle mínění odvolacího soudu celý případ dozoroval místně nepříslušný státní zástupce, a tudíž bylo celé trestní řízení zmatečné.

Kauzu vedlo a obžalobu podávalo přerovské okresní státní zastupitelství, názor soudu je ale podle zdrojů Práva takový, že případ měli od okamžiku obvinění Vaškůje dělat žalobci ve Vsetíně.

Přerovský soudce Jiří Barbořík uznal v lednu Vaškůje a Šmiřáka vinnými z pokusu uplatit Urbanovou, aby vzala zpět výpověď vůči Čunkovi, že v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek.

Šmiřák dostal od Barboříka patnáctiměsíční trest vězení, Vaškůjovi soud žádný neudělil. Loni v květnu byl totiž pravomocně odsouzen na 7,5 roku za daňové delikty při obchodech s palivy. Vyšší trest už tedy dostat nemohl.

 

 

Právě se děje

Další zprávy