Brno - Justice musí opět řešit rozsah amnestie v kauze údajných konkurzních podvodů kolem ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky. Upozornila na to Česká televize.
Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž nesouhlasil s částečným zastavením stíhání Berky a bývalých konkurzních správců Daniela Thonata a Lubora Kindla.
Nové rozhodnutí musí vynést táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. Řekla to Oldřiška Maršálková ze sekretariátu předsedkyně NS.
Dovolání podali také právníci Berky, Thonata a Kindla, kteří se naopak domáhali úplného zastavení stíhání. Jejich podněty NS odmítl, což znamená, že naslouchal spíše argumentům státního zastupitelství. NS však dosud nezveřejnil odůvodnění svého verdiktu.
"V současné chvíli neznáme odůvodnění rozhodnutí NS. Nevíme tedy, do jaké míry se ztotožnil s naší argumentací, nicméně vítáme, že dospěl k tomuto závěru," řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Berka a další obvinění se podle žalobců trestné činnosti dopouštěli jako členové zločinného spolčení, což znamená zvýšení možné trestní sazby o třetinu.
Soudy ale při posouzení podmínek amnestie vycházely ze základní sazby. Pokud by pracovaly se zvýšenou sazbou, amnestie by se podle Zemana obviněných netýkala.
Podle zrušeného rozhodnutí mělo stíhání pokračovat jen v případech konkurzů firem Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře v Čechách, Mostecké obchodní sdružení export, import a Grafostroj. V ostatních konkurzech, které skupina údajně zmanipulovala, mělo stíhání skončit kvůli přílišné délce řízení.
Podle původní obžaloby gang způsobil deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, škodu 264 milionů.
Trestní stíhání trvalo osm let
Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka údajně vyhlašoval konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.
Amnestii oznámil loni na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou.
Nejvyšší soud už na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce zrušil zastavení stíhání v nejméně sedmi případech. Důvodem bylo většinou to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí.