Mimořádná zpráva

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil muže spícího na poli

ČTK ČTK
11. 11. 2015 18:20
Čtyřicetiletý myslivec Miroslav Kocián, který před dvěma lety u Račic omylem zastřelil muže spícího na poli, stráví ve vězení 38 měsíců. Vyškovský soud zmírnil původní verdikt o čtyři měsíce. Myslivec si podle svých slov při ranním lovu myslel, že je na poli srna. Za špatné viditelnosti vystřelil na místo, kde ve slámě spali dva muži. Jednoho z nich smrtelně zasáhl do hlavy. Po činu myslivec nadýchal 0,3 promile alkoholu. Okresní státní zástupce v trestu také zohlednil, že se Kocián neomluvil pozůstalým a nevyjádřil dostatečnou lítost. Proti verdiktu se lze odvolat ke Krajskému soudu v Brně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Vyškov - Soud ve středu zmírnil trest vězení čtyřicetiletému myslivci Miroslavu Kociánovi, který před dvěma roky v Rakoveckém údolí u Račic u Vyškova omylem zastřelil trampa spícího na poli. Původní trest 42 měsíců byl snížen o čtyři měsíce, potvrdili pracovníci vyškovského soudu. Kocián nebo státní zástupce se mohou proti verdiktu odvolat ke Krajskému soudu v Brně.

Vyškovský okresní státní zástupce Radek Hůlka Kociánovi vytýká, že se pozůstalým po trampovi neomluvil, nevyjádřil dostatečnou lítost nad činem a v době střelby měl v sobě zbytkový alkohol. Po činu totiž nadýchal 0,3 promile alkoholu.

Myslivec si podle svých slov při ranním lovu myslel, že je na poli srna. Za špatné viditelnosti vystřelil na místo, kde ve slámě spali dva muži. Jednoho z nich zasáhl do hlavy. Oběť na místě zemřela.

Po nedávném odsuzujícím verdiktu se případem zabýval Nejvyšší soud (NS). Ten jej zrušil a vrátil spis do Vyškova s tím, že tamní soud se musí kauzou zabývat znovu a důsledněji.

Původní trest byl podle Nejvyššího soudu příliš přísný. Zohledňoval také to, že druhému trampovi coby svědkovi tragické události vznikla psychická újma. Právě v tom spatřoval Nejvyšší soud sporný bod.

"Za hlavní problém označil (Nejvyšší soud) příčinné souvislosti mezi jednáním Kociána a vznikem těžké újmy poškozeného. Primárně sice vznikla škoda usmrcenému, ale v návaznosti na to vznikla závažná újma i dalšímu z mužů. Měl těžké psychické potíže, byl si velmi dobře vědomý, že následkem výstřelu mohl být usmrcený také," uvedl podle Vyškovského deníku při jednání soudce Karel Menšík.

Myslivce odsoudil za přečin usmrcení z nedbalosti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy