Soud zamítl žalobu Diag Human na rozhodce Kužela a na stát

ČTK ČTK
11. 3. 2015 13:48
Společnost obchodující s krevní plazmou chtěla finanční odškodnění přesahující půl milionu korun.
Josef Šťáva bývalý majitel Diag Human
Josef Šťáva bývalý majitel Diag Human | Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud definitivně zamítl žalobu firmy Diag Human, která se na státu a rozhodci Petru Kuželovi domáhala částky přesahující půl milionu korun za to, že do miliardové arbitráže za údajně zmařené obchody s krevní plazmou vpustili jako dalšího žalobce offshorové firmy Towit a Dumfries. Diag Human požadovala náhradu škody za to, že tyto společnosti musela po jejich přistoupení k arbitráži zažalovat. 

"Kužel jako předsedající rozhodce zneužil svého postavení k protiprávní podpoře a neoprávněnému prosazení firem do pozice účastníků přezkumného rozhodčího řízení, a přímo tak založil procesní situaci umožňující, aby o uplatněném nároku bylo v řízení rozhodnuto," tvrdila Diag Human v zamítnuté žalobě.

"Tím vyvolal akutní hrozbu škody velkého rozsahu, a tudíž nutnost zahájení soudního řízení Diag Human proti firmám," dodala. V údajně protiprávním postupu prý Kužela podporoval i český stát. Proto firma žádala, aby jí Kužel a stát společně uhradili 578 000 korun a úroky z prodlení.

Bývalý prezident Hospodářské komory ČR Kužel byl jedním z rozhodců senátu, který přezkoumával rozhodčí nález z roku 2008. Podle tohoto původního nálezu měl stát zaplatit firmě Diag Human 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody.

Švýcarská Towit Machinery a Dumfries Holdings, která má sídlo v karibském daňovém ráji Svatý Vincent a Grenadiny, se do přezkumného řízení přihlásily v roce 2010. Tvrdily, že drží pohledávku na čtvrtinu částky, kterou Diag Human po státu vymohl - prodal jim ji prý bývalý právník Diagu Jiří Oršula, jehož jako účastníka řízení předchozí rozhodci odmítli.

Přezkumný senát sice nakonec nároky dvou offshorových společností zamítl, Diagu však vadí, že je rozhodce Kužel vůbec přizval do arbitráže, a to údajně bez uvědomění stran sporu i ostatních dvou rozhodců. Jeho jednání firma už dříve označila za "nevysvětlitelné a otevřeně protiprávní". Nároky firem Diag prohlásila za podvodné a na obě podala žalobu.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza řešila v arbitráži. Stát tvrdí, že letitý spor loni skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení. Diag s tímto výkladem nesouhlasí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy