Diag Human se nevzdává. Osloví zahraniční exekuční soudy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 7. 2014 14:47
Nález z roku 2008, kterým bylo společnosti přiřčeno mnohamiliardové odškodnění, arbitři nezrušili, je nadále platný, uvádí zástupci společnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Společnost Diag Human se obrátí kvůli výroku arbitrů o ukončení letitého sporu o odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou na zahraniční exekuční soudy. Informovala o tom advokátní kancelář Jana Kalvody, která Diag Human ve sporu zastupuje.

"Druhá strana se oficiálně nijak nevyjádřila, tato informace zatím zaznívá pouze z médií," reagoval advokát Tomáš Sokol, jehož kancelář pro stát zpracovala rozbor rozhodnutí. "Protistrana se už o něco podobného pokoušela s výsledkem, který bych já považoval za fiasko," dodal.

Výrok z roku 2002 nebyl podle Kalvodovy kanceláře konečný, jak tvrdí arbitři. Nález z roku 2008, kterým bylo společnosti přiřčeno mnohamiliardové odškodnění, arbitři nezrušili, je nadále platný, uvádí kancelář.

Podle arbitrů jsou veškeré právní kroky učiněné po roce 2002 neplatné. Tehdy rozhodčí senát určil, že má stát společnosti zaplatit 326 milionů korun za poškození dobrého jména, což stát učinil.

Tuto argumentaci při oznámení vítězství ve sporu použilo o víkendu ministerstvo zdravotnictví.

„Výsledek je jasný a v obou případech příznivý. Prvním výsledkem je, že rozhodčí řízení, které se táhlo 18 let, končí. Druhým výsledkem je, že Česká republika vyhrála, veškeré nároky druhé strany jsou neplatné a Česká republika jí už nevyplatí ani korunu,“ uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Česká republika chce po Diag Human vymáhat náklady, které stát vynaložil na právní zastoupení v arbitrážích. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že touto cestou získá zpět 25 až 30 milionů korun, uvedl náměstek ministra David Kotris.

Česko firmě na základě rozhodčího nálezu z roku 2002 vyplatilo 326 milionů korun za poškození dobrého jména. Podle dalšího nálezu z roku 2008 měla ČR společnosti zaplatit další 8,3 miliardy korun a úroky, přezkumný senát však nyní podle státu určil, že veškeré právní kroky učiněné v tomto sporu po roce 2002 jsou nicotné, tedy bez právních účinků.

"O stejném nároku nemůže podle rozhodců být jednáno dvakrát, to je překážka nepřekonatelná, a pokud se vyskytne, mají rozhodci povinnost řízení zastavit, což měli učinit už v roce 2002. Znamená to, že opravdu nebudeme firmě Diag Human nic platit," interpretoval rozhodnutí Kotris. "Poslední platba byla v roce 2002, a tím je záležitost vypořádána," potvrdil ministr Němeček.

Rozhodci nyní usnesením z 23. července přezkumné řízení zastavili.

"Rozhodčí řízení skončilo ve své přezkumné fázi, aniž zamítlo žalobu Diag Human nebo změnilo výrok nálezu ze 4. srpna 2008. Tento nález nepřestal právně existovat jen proto, že s ním neúspěšná strana sporu nesouhlasí. Je pravomocný a vykonatelný," uvedla Kalvodova kancelář.

Právně vadná úvaha?

Rozhodci podle kanceláře zastavili řízení na základě chybného předpokladu, že částečný rozhodčí nález z roku 2002 je nálezem konečným. To je podle kanceláře úvaha "právně vadná".

Zdůrazňuje, že jakékoli úvahy, a "tím méně i nesprávné", nemohou problematizovat okolnost, že konečný rozhodčí nález z roku 2008 nebyl změněn v přezkumném řízení, jež nyní skončilo, ani nebyl zrušen soudem.

"Společnost Diag Human má důvody předpokládat, že zahraniční exekuční soudy budou v této otázce senzitivnější než soudy české, a proto předloží otázku vykonatelnosti nálezu cizím jurisdikcím," shrnul svůj další postup Diag Human.

"Když mi někdo uloží povinnost zaplatit, pak říct, že je to nicotné, to nestačí. To musí říct nějaká autorita, v našem případě exekuční soud," doplnil Kalvoda v České televizi. To, na jaké konkrétní exekuční soudy v zahraničí se obrátí, prý bude schopen upřesnit během několika týdnů. Připustil, že u zahraničních soudů zatím Diag Human neuspěla. Podle něj ale tyto instituce doposud argumentovaly tím, že rozhodčí řízení ještě neskončilo, přičemž arbitráž se uzavřela zastavením přezkumného řízení minulý pátek.

Firma Diag Human v prohlášení pro média vyslovila pochybnosti o nestrannosti rozhodců. Nebude prý o jejich motivech spekulovat, jen připomíná, že všichni prý byli v rozporu se zákonem osobně vybráni a jmenováni žalovanou stranou.

"Společnost Diag Human má důvody předpokládat, že zahraniční exekuční soudy budou v této otázce senzitivnější než soudy české, a proto předloží otázku vykonatelnosti nálezu cizím jurisdikcím," shrnul svůj další postup Diag Human.

 

Právě se děje

Další zprávy