reklama
 
 

Náměstek ministra: Diag Human nemá v České republice šanci

28. 7. 2014 12:30
Ať to zkusí Diag Human kdekoliv, dá se očekávat, že Česká republika bude i nadále vítězit, říká v rozhovoru náměstek David Kotris.

Praha - Stát je přesvědčen, že osmnáct let trvající arbitráž s firmou Diag Human je definitivně u konce.

Přezkumný rozhodčí senát totiž teď řízení v České republice zastavil a podle náměstka ministra zdravotnictví Davida Kotrise čeká podobný osud i soudní líčení v dalších zahraničních zemích.

"Ať to zkusí Diag Human kdekoliv, tak soud bude vycházet ze stejných podkladů a dá se očekávat, že Česká republika bude i nadále vítězit," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kotris, který měl jako šéf právního odboru ministerstva zdravotnictví tuto kauzu na starosti.

Aktuálně.cz: Co znamená toto rozhodnutí pro ostatní spory, které se ještě vedou v zahraničí?

My jsme byli úspěšní v Rakousku, Švýcarsku, Francii a Velké Británii. Nedomnívám se, že by nastal nějaký zásadní zlom. Ať to zkusí Diag Human kdekoliv, tak soud bude vycházet ze stejných podkladů a dá se očekávat, že Česká republika bude i nadále vítězit. Naši právní situaci v zahraničních jurisdikcích vnímám jako velmi silnou.

A.cz: Nebudete tedy nyní postupovat tak, že toto usnesení rozhodčího senátu odešlete do Lucemburska a USA, abyste tam řízení urychlili?

Určitě s tím budeme operovat. Nevím, jestli se tím řízení urychlí. Nic se ale v zásadě nezměnilo. Diag Human tvrdí, že má pravomocný nález z roku 2008, a my tvrdíme, že ho nemá. Na té argumentaci se nic měnit nebude, pouze se doplní.

A.cz: Co se oproti roku 2008 změnilo? Tehdy měl stát podle rozhodnutí zaplatit zhruba osm miliard korun.

V roce 2008 nám rozhodčí senát uložit zaplatit 8 miliard. Nyní jsme v situaci zcela odlišné, neboť rozhodčí senát označil tento rozhodčí nález za právně neúčinný a bez dalších důsledků a povinností pro stát.

Dá se konstatovat, že v roce 2008 jsme měli možnost začít od počátku, neboť byl ustanoven nový rozhodčí senát. To byla asi zásadní změna. My jsme využili návrh na přezkum a teď se ukazuje, že i úspěšně.

A.cz: Takže stačilo vyměnit rozhodce a tím se změnilo i myšlení senátu?

V této osobní rovině bych to neviděl. Ve věci jde o přesvědčivost a kvalitu právní argumentace ve sporu, která se ukázala být úspěšná.

A.cz: Udělal Diag Human chybu tím, že stáhl svoji žádost o přezkum?

To bych takhle neřekl. Přezkumný rozhodčí senát se vrací až do roku 2002, kdy hodnotí ten částečný rozhodčí nález jako konečný. Ono to je podle nového přezkumného senátu vlastně jedno, co se od roku 2002 událo, neboť všechny ty procesní úkony a rozhodnutí jsou nicotné. Bez právních účinků.

A.cz: Bylo pro vás překvapující, jak rychle rozhodci rozhodli?

Ano. Pro mě to bylo překvapující. I když v kontextu toho, jak se s tím rozhodci přezkumného senátu vyrovnali, tak to zase tak překvapující není, protože dovodili procesní překážku. Tudíž měli povinnost řízení zastavit.

A.cz: Jste si jistí, že řízení končí? Nebo má Diag Human ještě možnost dál bojovat?

Jsme přesvědčeni, že řízení po 18 letech končí. Diag v České republice podle našeho názoru šanci nemá. Je možné, že bude zkoušet exekuovat český majetek v zahraničí. Ta šance je ale naprosto minimální. Je to takové plané strašení firmy Diag Human, na které už jsme zvyklí.

autor: Radek Nohl | 28. 7. 2014 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama