Praha - Ústavní soud odmítl na začátku dubna stížnost prominentního právníka Jiřího Teryngela, kterou si podal na podjatost protikorupční policie.
Ta ho stíhá za to, že se jako právník podílel počátkem předloňského roku na údajném stomiliónovém daňovém úniku u jednoho obchodu s cigaretami.
"Ústavní soud jeho stížnost odmítl s tím, že řízení stále ještě probíhá," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.
Protikorupční policii, která Teryngela obvinila v červnu minulého roku, rozhodnutí soudu nikterak nepřekvapilo.
"Dalo se to čekat," reagoval mluvčí útvaru Roman Skřepek. Jestli se ale chystá návrh na obžalobu, nechtěl mluvčí komentovat s tím, že věc se stále vyšetřuje.
Neoficiální zdroje z policejního prostředí nicméně tvrdí, že mají proti advokátovi mocných Teryngelovi dostatek důkazů. V následujících měsících by tak měl žalobce rozhodnout o tom, zda ho pošle před soud.
Návrh na obžalobu ale komplikuje dlouhodobý spor mezi Českou advokátní komorou (ČAK) a pražským městským soudem.
Za Teryngela dostali právníci 30 tisíc
Jde o to, že v prosinci loňského roku se podle informací deníku Aktuálně.cz mělo u městského soudu konat jednání, kde by se rozhodlo, do kterých dokumentů zabavených při Teryngelově zatčení může policie nahlížet.
Infobox
- Teryngel patří mezi české nejoceňovanější - a to i finančně - právníky
- Jeho služby v minulosti využila ČSSD, zastupuje i uprchlého podnikatele Tomáše Pitra
- Před několika roky mu hrozilo, že bude kvůli etickému pochybení vyškrtnut ze seznamu advokátů . A to kvůli kauze nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě, v níž Teryngel zastupoval obě smluvní strany
Soud byl však odročen na neurčito.
Městský soud to vysvětluje tím, že čeká, až mu Česká advokátní komora poskytne dokumenty, které se případu Teryngel týkají. Ale komora dokumenty poslat nechce s tím, že o ně soud zažádal pozdě. Kvůli tomu ji soud dokonce udělil pořádkovou pokutu 30 tisíc.
To se ale advokátům nelíbí a chtějí se obrátit na Ústavní soud.
"Žádost soudkyně MěS k předložení požadovaných listin považujeme za nezákonný postup, neboť dle našeho názoru byla překročena lhůta pro podání takové žádosti," vysvětluje pro Aktuálně.cz mluvčí advokátní komory Ivy Chaloupkové.
Někteří policisté celé jednání komory považují za obstrukci.
Čeká se ještě na Ústavní soud
Celý případ navíc zamotává ještě jedna advokátova stížnost, která leží na Ústavním soudu.
A to na postup soudkyně městského soudu, která má rozhodovat o tom, zda dokumenty zabavené při Terynglově zatčení může Česká advokátní komora vydat policii.