Brno - Státní zastupitelství nechybovalo při zahájení stíhání Josefa Veselého, jenž se podle kriminalistů podílel na trestné činnosti kolem pražské Nemocnice Na Homolce. Přes účet jeho firmy se přelévaly miliony z údajně zmanipulované zakázky.
Veselého stížnost odmítl Ústavní soud jako zjevně neopodstatněnou. Se stížností, která směřovala zejména proti vazbě, nedávno neuspěl ani bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý.
Usnesení hovoří o 39 milionech
Veselý od července čelí podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti. Usnesení o zahájení stíhání hovoří téměř o 39 milionech korun, které prošly přes účet Veselého firmy. Muž údajně část peněz vybral a předával dalšímu aktérovi případu.
Trestní stíhání není podle Veselého opřené o žádný konkrétní důkaz. Usnesení o zahájení stíhání považuje za nedůvodné, nezákonné a nepřezkoumatelné. Podle ústavních soudců je ale usnesení přiměřeně odůvodněné, a poskytuje tak dostatečný prostor pro obhajobu.
"Samotné trestní stíhání je pak opřeno o důkazy listinné, jakož i výpovědi svědků. Jejich relevantnost a věrohodnost nemůže pochopitelně posuzovat Ústavní soud. To bude úkolem příslušných orgánů činných v trestním řízení," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem.
Praní špinavých peněz
Obvinění podle kriminalistů postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky na digitalizaci chorobopisů.
Nemocnice ji zadala v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Policie tvrdí, že zmanipulováním zakázky vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun.
Později vyšlo najevo, že protikorupční policie Dbalého i jeho exnáměstka Michala Toběrného viní také z přijetí úplatku 5,7 milionu korun. Obvinění se týká zakázky na nákup Leksellova gama nože z roku 2009. Policisté se zaměřili i na další zakázky a projekty nemocnice.