Soud: Stát se musí zabývat náhradou za Benešovy dekrety

Tomáš Fránek
6. 2. 2008 14:10
Ústavní soud vyhověl stížnosti rodiny Porkertů

Brno - Český stát se musí zabývat žádostmi bývalých majitelů továren o náhradu za majetek, o který přišli po druhé světové válce na základě znárodňovacího dekretu prezidenta Edvarda Beneše.

S definitivní platností o tom rozhodl Ústavní soud.

Zabýval se stížností rodiny Porkertů, která chtěla náhradu za majetek zabavený po roce 1945.

Podrobnosti o případu: Znárodnění firem ala Beneš rozetne Ústavní soud

Podle soudkyně zpravodajky Ivany Janů byla stížnost rodiny Porkertů důvodná. Každý, kdo se obrátí na správní úřad (ministerstvo financí) má právo na to, aby se jeho žádostí úřad zabýval a měl tak možnost obrany.

"Ministerstvo financí je povinno vydat rozhodnutí o náhradě za znárodněný majetek," uvedl Janů. Podle ní bylo porušeno právo Porkertů na spravedlivý proces.

Ministerstvo se žádostí odmítlo zabývat

Soudci dnes uvedli, že nerozhodovali o konkrétních finančních nárocích Porkertů. To musí rozhodnout ministerstvo, které má žádost o náhradu posoudit.

Porkertovi chtěli náhradu za slévárnu a továrnu na výrobu domácích strojků.

V souvislostech: Strojky na maso Porkert po 126 letech domlely

Ministerstvo financí se ale odmítlo žádostí Porkertů zabývat. Podle něj chybí prováděcí předpisy, které by upravovaly, jak má ministerstvo o náhradách rozhodnout. A Porkertovi byli podle ministerstva odškodněni podle zákona o mimosoudních rehabilitacích.

I soudy rozhodly, že Benešův dekret byl jednorázový právní akt a tak se již ministerstvo podle něj nemusí řídit.

Podobně jako Ústavní soud už o tom, že stát musí rozhodovat o náhradách za znárodněný majetek, rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu. Ten vyhověl další žádosti rodiny Porkertů, tentokrát ohledně firmy Fotochema.

 

Právě se děje

Další zprávy