Soud rozhodl, že Česko Příplatu nevydá

Tomáš Fránek
12. 12. 2005 11:06
Brno - Krajský soud v Brně rozhodl, že nevydá do Rumunska českého občana Františka Příplatu. Toho v roce 2000 rumunské soudy odsoudily za podněcování k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana v roce 2000.

Letos koncem července Příplata uprchl z Rumunska do Maďarska a poté na svůj občanský průkaz přicestoval do České republiky.

Česko podle trestního řádu své občany ke stíhání do jiného státu nevydává. Soud v Brně dnes připoměl, že existuje smlouva mezi oběma zeměmi o tom, že si navzájem nebudou vydávat své občany. Rumunsko může požádat o to, aby si Příplata svůj trest odseděl v Česku.

Dnešní jednání soudu bylo neveřejné, soudce se obával toho, že ho budou chtít sledovat odboráři z rumunských železáren Tepro. Ti už několikrát prohlásili, že chtějí Příplatu dostat zpět do vězení do Rumunska. Příplata dnes uvedl, že by v rumunském vězení nepřežil. "Jsem štastný, konečně jsem se dočkal spravedlivého soudního řízení," uvedl Příplata.

František Příplata, který začal v Rumunsku podnikat už v polovině devadesátých let, se zapletl v roce 2000 do vraždy odborového předáka tamních železáren Tepro. Ty vlastnil podnikatel Zdeněk Zemek, majitel hutního holdingu Z-Group, jehož součástí jsou i železárny ve Veselí nad Moravou.

Příplata, který v Rumunsku vlastní továrnu na nábytek, Zemkovi pomáhal navazovat obchodní kontakty a podepsal smlouvu o prodeji Tepra železárnám ve Veselí. Vraždu podle obžaloby spáchali na objednávku dva pracovníci bezpečnostní agentury Protect, kterou Příplata doporučil vedení železáren.

Šest let vězení dostal loni v listopadu také rumunský ředitel Tepra Victor Balan, společně s Příplatou označený za organizátora vraždy. Balan u soudu prohlásil, že k výpovědi proti Příplatovi byl donucen policií pod nátlakem.

Stížnost do Štrasburku

František Příplata tvrdí, že od počátku řízení rumunské soudy porušovaly práva na spravedlivý proces a proto si stěžuje také u Evropského soudu pro lidská práva. Rumunsko podle Příplatova právního zástupce Stanislava Polčáka porušilo Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod.

"Soud nevyslechl ani jednoho svědka, kterého Příplata navrhoval. Neměl ani řádného tlumočníka. Většina výpovědí proti podnikateli byla navíc nakonec odvolána s tím, že si je vynutili vyšetřovatelé," uvedl Polčák.

Evropský soud může podle Polčáka rozhodnout o tom, zda Rumunsko porušilo či neporušilo právo na spravedlivý proces, případně nařídit vyplacení odškodného. Nemůže ale nařídit obnovu procesu.

Příplatův právní zástupce chce dosáhnout toho, aby soud o věci rozhodoval přednostně. "Kdyby se tak stalo, soud může do půl roku až roku rozhodnout o tom, zda je stížnost přípustná a zda se jí bude zabývat. Za další rok by mohl vydat rozhodnutí," uvedl Polčák.

Chystá se arbitráž

Příplata také zvažuje  arbitráž proti Rumunsku, podle Polčáka by se mělo jednat o částku ve výši stamilionů korun. Podnikatel přišel v Rumunsku podle svých slov o majetek v hodnotě zhruba 120 milionů korun a řadu vyjednaných obchodů. Zastoupení jeho společnosti tam funguje i nadále.

Podnikatel se obrátí se svým obhájcem  také na poslance Evropského parlamentu a Evropskou komisi, aby byl odložen vstup Rumunska do Evropské unie. "Osobně jsem zažil, jak je v praxi v Rumunsku dodržováno právo. Tato země nedodržuje základní demokratické principy," uvedl Příplata.

 

Právě se děje

Další zprávy