Soud: Restauratéři musí za hudbu platit

Tomáš Fránek
6. 3. 2007 10:30
Brno - Majitelé restaurací musí platit autorským svazům za reprodukovanou hudbu - i když poplatky už zaplatily také rádia a televize.
Foto: Tomáš Adamec

Fakta

  • Ochranný svaz autorský (OSA) v roce 2005 od rádií, televizí a dovozců vybrané elektroniky získal rekordních 575,4 milionu korun.
  • Na konta skladatelů, textařů a vydavatelů tak šlo po odečtení nákladů na výběr a navýšení o výdělky v zahraničí přes 518 milionů korun.
  • Například ze skladeb používaných jako vyzvánění v mobilech vybralo sdružení skoro 15 milionů korun. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s předchozím rokem.

Rozhodl tak Nejvyšší správní soud při posuzování kasační stížnosti provozovatelky jedné z pražských restaurací.

Ta dostala za pouštění hudby pokutu ve výši dva tisíce korun. Podle úředníků porušila autorský zákon; pražský magistrát jí nadto uložil zaplatit tisíc korun jako náhradu nákladů spojených s projednáním přestupku.

Platit se musí i dvakrát, třikát

Provozovatelka restaurace se bránila tím, že umožnění poslechu hudby (vysílané rozhlasem nebo televizí) například v restauracích, hotelích, v čekárnách u lékaře nebo autobusech městské hromadné dopravy je pouze službou.

Její žalobu zamítl jak Městský soud v Praze, tak nyní Nejvyšší správní soud (NSS).

Podle soudců NSS musí provozovatel, který umožní hostům své restaurace poslech hudebních děl vysílaných rozhlasem nebo televizí, zaplatit podle zákona jejich autorům odměnu.

Není přitom rozhodující, zda hudbu pouští v souvislosti s poskytováním určitých služeb. "Podstatná je skutečnost, že dílo je zpřístupňováno třetím osobám pro jejich osobní potřebu - nikoli pro osobní potřebu toho, kdo dílo zpřístupňuje," uvádí se v rozhodnutí NSS.

Provozovatel restaurace přitom musí podle soudu platit autorovi odměnu bez ohledu na to, že za vysílání díla platí už provozovatel rozhlasu nebo televize.

"Podle zákona a zcela v souladu s mezinárodními smlouvami tak v jednom okamžiku vzniká autorovi díla nárok na odměnu 'dvakrát': poprvé za vysílání díla rozhlasem nebo televizí, podruhé za zpřístupnění díla vysílaného rozhlasem nebo televizí veřejnosti," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Pokud tedy přenos rozhlasového nebo televizního vysílání díla uskutečňuje jiná osoba než samotný vysílatel, vzniká autorovi díla nárok na odměnu dokonce "třikrát".

Česko má problém

Na konci loňského roku už v podobné kauze rozhodl také Evropský soudní dvůr (ESD) v Lucemburku. Rovněž shledal, že na rozhlasové a televizní vysílání v hotelových pokojích se vztahují autorská práva.

Z rozsudku vyplývá, že hotely a další ubytovací zařízení by měly platit autorské poplatky. Případ se týká i České republiky.

Problém s placením autorských poplatků v hotelích se totiž v Česku objevil naposledy v loňském roce.

Spory mezi organizacemi na ochranu autorských práv a hotelovými provozovateli vyvrcholily přijetím novely zákona, která zbavila hotely a mimo jiné i nemocnice povinnosti platit autorské poplatky.

Proti osvobození hotelů a nemocnic od platby autorských poplatků vystoupil při schvalování novely Ochranný svaz autorský, desítky umělců i někteří zákonodárci. Domnívali se, že krátí autory v jejich právech. Navíc podle nich kvůli novele hrozily Česku sankce.

I hudbu v restauracích už soudy posuzovaly. Děčínský podnikatel Radek Flachs tak podle soudu porušil autorský zákon tím, že ve své restauraci pouštěl televizi, i když neplatil Ochrannému svazu autorskému (OSA) autorské odměny.

Vrchní soud v Praze loni uznal oprávněnost nároků svazu na autorské odměny za televizní vysílání ve veřejných prostorách.

Flasch pouštěl televizi svým hostům v letech 2000 až 2003, aniž s autorským svazem uzavřel licenční smlouvu a platil autorské odměny. V této době také uspořádal přes 120 tanečních zábav s živou hudbou, za které prý také nezaplatil žádné honoráře.

 

Právě se děje

Další zprávy