Soud: Primátor neměl právo zakázat pochod neonacistů

Tomáš Fránek
21. 2. 2008 10:53
Extremisté svolali nový pochod Plzní na 1. března
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost plzeňského magistrátu na pochod neonacistů, primátor Plzně zákazem pochodu porušil zákon.

Nyní tak nic nebrání tomu, aby se pochod uskutečnil 1. března.

Protestní pochod neonacistů se měl původně konat 19. ledna 2008. Primátor Plzně Pavel Rödl (ODS) ale dva dny před konáním akce pochod zakázal.

Krajský soud v Plzni před časem rozhodl, že zákaz pochodu byl neoprávněný.

Čtěte více: Neonacisté měli Plzní pochodovat, řekl soud

Proti verdiktu krajského soudu podal Rödl kasační stížnost. Tu teď Nejvyšší správní soud soud zamítl.

"Rozhodnutí soudu nemohu nijak komentovat. Respektuji jej," řekl Aktuálně.cz plzeňský primátor Pavel Rödl, který by svůj postup neměnil.

Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu rozhodl Krajský soud v Plzni správně, v jeho rozhodnutí nejsou žádné chyby.

Primátor Plzně neměl ze zákona žádnou pravomoc pochod zakázat, o pochodu mohl rozhodovat pouze Úřad městského obvodu Plzeň 3.

"Nejvyšší správní soud se ztotožňuje s názorem krajského soudu, že napadené správní rozhodnutí o zákazu shromáždění bylo nezákonné, a to jednak proto, že bylo vydáno po lhůtě, která je k jeho vydání zákonem stanovena, a jednak proto, že bylo vydáno orgánem, který k tomu nebyl zákonem oprávněn," uvedl ve svém verdiktu senát Nejvyššího správního soudu pod vedením soudce Vojtěcha Šimíčka.

Nejvyšší správní soud tak uvedl, že rozhodnutí vydané příslušným úřadem po této třídenní lhůtě je nutno vždy považovat za nezákonné: "Zákonná úprava je tak zcela zjevně koncipována tak, že pokud úřad ve lhůtě tří dnů o zákazu nerozhodne a toto negativní rozhodnutí řádně nevyvěsí, musí mít svolavatel za to, že již později zákaz vysloven být nemůže," rozhodl soud.

Primátor Plzně Pavel Rödl
Primátor Plzně Pavel Rödl | Foto: Oficiální stránky města Plzně

Ten se kvůli těmto vážným procesním chybám v rozhodnutí primátora nezabýval samotnými důvody pro zákaz pochodu.

Soudci ale obecně k zákazu podobných akcí dodali.

"Samozřejmě nemá být řečeno, že lze v demokratické společnosti tolerovat konání jakéhokoliv shromáždění, svojí podstatou třeba i ohrožujícího základní práva jiných. Nelze tak zcela vyloučit, že i v případě shromáždění, které bylo zakázáno, nebude dán důvod k jeho násilnému "rozehnání. Současně pak samozřejmě platí, že i řádně ohlášené shromáždění, které nebylo zakázáno, může být v jeho průběhu rozpuštěno, pokud je pro to dán některý ze zákonem předvídaných důvodů," uvedli soudci.

"Podání kasační stížnosti bylo poslední legální možností, jak pochodu zabránit," vysvětluje Rödl postup magistrátu. Ten nyní nebude podnikat žádné kroky, které by byly v rozporu se zákonem.

Nový pochod by se měl konat 1. března. Přívrženci extrémní pravice termín zveřejnili na svých webových stránkách. Pochod radikálů nyní může být zakázán až při samotné akci, a to pokud její účastníci poruší zákon. 

Čtěte více: Neonacisté zvou své přívržence na další pochod Plzní

 

Právě se děje

Další zprávy