Brno - Nejvyšší soud potvrdil tresty za pokus o uplacení pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) kvůli licencím pro solární elektrárny. Jaroslav Mačí a Tomáš Novák si odpykají tři roky ve vězení. Lukáš Mašek dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Nejvyšší soud o tom rozhodl před časem bez veřejného jednání.
Tři muži trestný čin spáchali jako pracovníci společnosti Lumen Energetický Development. V obsáhlých dovoláních uplatnili řadu námitek vůči pravomocnému rozsudku. Poukazovali zvláště na údajnou nepřípustnou policejní provokaci. Nejvyšší soud ale žádnou chybu nezjistil.
"Podstatné totiž je, že policie nikterak u obviněných nevyvolala úmysl nabídnout a slíbit úplatek, nijak neurčovala pro právní posouzení základní, relevantní parametry skutku, a její jednání tak netvořilo podstatný nebo určující prvek trestného činu," stojí v usnesení senátu s předsedou Vladimírem Veselým.
Nabídli mu úplatek, nahlásil to policii
Skutek se podle obžaloby stal na konci roku 2010, kdy se firma snažila uvést do provozu elektrárny v České Lípě a Českém Dubu na Liberecku, aby pro ně zajistila licence ještě pro rok 2010, a tím také výhodnější výkupní cenu elektřiny.
Zástupce ERÚ ale našel nedostatky, což by znamenalo, že by firma nedostala potřebné povolení včas a na dotacích od státu přišla o stovky milionů. Pracovníci firmy mu údajně tehdy nabídli milionový úplatek.
Úředník ERÚ se ale obrátil na policii, která další jednání mezi ním a pracovníky firmy monitorovala. Detektivové jednoho z mužů zadrželi při předání peněz 27. ledna 2011 v Praze, zbylé dva téhož dne na jihu Čech.
Obhajoba důvěryhodnost pracovníka ERÚ i postup policie zpochybňovala. Tvrdila, že o úplatek požádal sám úředník ERÚ a policií byl pak instruován, jak má postupovat, aby peníze skutečně dostal.
Licenci pro solární elektrárnu v Českém Dubu letos v létě zrušil Krajský soud v Brně. Jako důvod podle dostupných informací uvedl vady v řízení, nikoliv nesplnění podmínek pro získání licence.