Skupina podle pravomocného verdiktu získala pomocí zfalšovaných poukázek od České pošty v letech 1996 a 1997 zhruba 42 milionů korun. Soudy nakonec vyměřily 22 členům gangu tresty v rozmezí od tří do osmi let vězení, jeden z mužů byl zproštěn obžaloby, další vyvázl jen s tříletou podmínkou.
Organizátorem skupiny byl podle soudu Marcel Rajzl, který dnes dostal osm let. Na rozdíl od většiny obžalovaných tak částečně uspěl s odvoláním, protože mu vrchní soud předloňský trest o rok snížil. Verdikt stejně jako dalších 20 mužů osobně nevyslechl.
Zmírnění o jeden rok se dočkali ještě další dva obžalovaní. Roman Hanus byl navíc původní obžaloby úplně zproštěn. Krajský
soud v Praze mu předloni v červnu vyměřil čtyři roky za to, že založil účet, na který měly doputovat podvodně získané finance.
Podle odvolacího senátu ale žádné peníze nezískal.
U ostatních obžalovaných vrchní soud jejich odvolání zamítl jako nedůvodné. Neuspěl ani státní zástupce, který navrhoval pro členy gangu vyšší tresty, protože se údajně dopustili zločinného spolčení.
Začátek? Chtěli zakrýt manko
Členové skupiny měli podle vyšetřovatelů přesně rozdělené role. Někteří vyráběli na počítači falešná poštovní razítka, další na složenku vypsali určitou částku, jiní falešné poukázky propašovali do poštovní přepravy a zbývající zřizovali u bank konta, na která pak putovaly peníze.
Metodu vymyslel bývalý pracovník pošty, který tak chtěl zakrýt manko. Část skupiny tvořili i další bývalí poštovní zaměstnanci, kteří jako manipulanti v poštovních vagonech měli možnost padělané složenky vsunout do pytlů.
Středočeský krajský senát poslal předloni v červenci do vězení 23 obžalovaných, kteří dostali tresty v rozpětí od čtyř do devíti
let. Všichni se odvolali, stejně tak žalobce.
Státní zástupce tento týden v pondělí navrhl odvolacímu senátu posoudit jednání skupiny jako zločinné spolčení a chtěl přísnější tresty. Podezřelí naopak žádali zproštění obžaloby.
Pouze jediný muž, který si u krajského soudu vysloužil podmínku, je s trestem spokojen. U dalších tří podezřelých chyběly soudu důkazy, a byli osvobozeni. Z posledních dvou původně stíhaných mužů jeden skončil ve vězení v Německu, druhý již zemřel.