Šance pro radnice. Zadlužený Via Chem jde do insolvence

Eliška Bártová Eliška Bártová
Aktualizováno 22. 1. 2014 15:51
Společnost dluží 1,95 miliardy korun, část dluhopisů vlastní i pražské radnice.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

České Budějovice - Společnost Via Chem, která dluží šedesáti věřitelům téměř 1,95 miliardy korun, na sebe v úterý podala návrh na insolvenci. 

Návrh obdržel Krajský soud v Českých Budějovicích, kam si společnost před půl rokem převedla své sídlo.

Dluhopisy této firmy nakoupily prostřednictvím společnosti Key Investments mimo jiné některé pražské radnice. Například Praze 6 dluží firma 167 milionů, Praze 10 přes 100 milionů korun.

Nyní se věřitelé mohou k soudu přihlásit se svými pohledávkami. Soud také s největší pravděpodobností rozhodne o úpadku firmy.

Insolvenční řízení bylo zahájeno na návrh samotné firmy. Vyplývá z něj, že společnost není schopna plnit své závazky a je přesvědčena o tom, že splňuje podmínky pro vyhlášení úpadku.

Zároveň Via Chem navrhuje, aby došlo k reorganizaci formou upravení pohledávek spočívající v prominutí části dluhů a odkladu jejich splatnosti.

Dluhy napříč republikou

Společnost, jejíž vlastníci se skrývají za firmou z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech, dluží kromě dvou pražských radnic také dalším městům.

Například vůči městu Sokolov má Via Chem pohledávku 29 milionů korun. Dalších 6,5 milionů dluží městu Lázně Bohdaneč. Voticím pak téměř 750 tisíc korun.

Via Chem má své závazky také například vůči největší české hutní společnosti Třinecké železárny, které dluží 9,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy