Šance pro radnice. Zadlužený Via Chem jde do insolvence

Eliška Bártová Eliška Bártová
Aktualizováno 22. 1. 2014 15:51
Společnost dluží 1,95 miliardy korun, část dluhopisů vlastní i pražské radnice.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

České Budějovice - Společnost Via Chem, která dluží šedesáti věřitelům téměř 1,95 miliardy korun, na sebe v úterý podala návrh na insolvenci. 

Návrh obdržel Krajský soud v Českých Budějovicích, kam si společnost před půl rokem převedla své sídlo.

Dluhopisy této firmy nakoupily prostřednictvím společnosti Key Investments mimo jiné některé pražské radnice. Například Praze 6 dluží firma 167 milionů, Praze 10 přes 100 milionů korun.

Nyní se věřitelé mohou k soudu přihlásit se svými pohledávkami. Soud také s největší pravděpodobností rozhodne o úpadku firmy.

Insolvenční řízení bylo zahájeno na návrh samotné firmy. Vyplývá z něj, že společnost není schopna plnit své závazky a je přesvědčena o tom, že splňuje podmínky pro vyhlášení úpadku.

Zároveň Via Chem navrhuje, aby došlo k reorganizaci formou upravení pohledávek spočívající v prominutí části dluhů a odkladu jejich splatnosti.

Dluhy napříč republikou

Společnost, jejíž vlastníci se skrývají za firmou z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech, dluží kromě dvou pražských radnic také dalším městům.

Například vůči městu Sokolov má Via Chem pohledávku 29 milionů korun. Dalších 6,5 milionů dluží městu Lázně Bohdaneč. Voticím pak téměř 750 tisíc korun.

Via Chem má své závazky také například vůči největší české hutní společnosti Třinecké železárny, které dluží 9,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy