Šance pro radnice. Zadlužený Via Chem jde do insolvence

Eliška Bártová Eliška Bártová
Aktualizováno 22. 1. 2014 15:51
Společnost dluží 1,95 miliardy korun, část dluhopisů vlastní i pražské radnice.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

České Budějovice - Společnost Via Chem, která dluží šedesáti věřitelům téměř 1,95 miliardy korun, na sebe v úterý podala návrh na insolvenci. 

Návrh obdržel Krajský soud v Českých Budějovicích, kam si společnost před půl rokem převedla své sídlo.

Dluhopisy této firmy nakoupily prostřednictvím společnosti Key Investments mimo jiné některé pražské radnice. Například Praze 6 dluží firma 167 milionů, Praze 10 přes 100 milionů korun.

Nyní se věřitelé mohou k soudu přihlásit se svými pohledávkami. Soud také s největší pravděpodobností rozhodne o úpadku firmy.

Insolvenční řízení bylo zahájeno na návrh samotné firmy. Vyplývá z něj, že společnost není schopna plnit své závazky a je přesvědčena o tom, že splňuje podmínky pro vyhlášení úpadku.

Zároveň Via Chem navrhuje, aby došlo k reorganizaci formou upravení pohledávek spočívající v prominutí části dluhů a odkladu jejich splatnosti.

Dluhy napříč republikou

Společnost, jejíž vlastníci se skrývají za firmou z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech, dluží kromě dvou pražských radnic také dalším městům.

Například vůči městu Sokolov má Via Chem pohledávku 29 milionů korun. Dalších 6,5 milionů dluží městu Lázně Bohdaneč. Voticím pak téměř 750 tisíc korun.

Via Chem má své závazky také například vůči největší české hutní společnosti Třinecké železárny, které dluží 9,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy