Brno - Lidé mohou vystupovat a hovořit na zasedáních obecních zastupitelstev pouze v případě, že se jejich příspěvky týkají aktuálně projednávaného bodu.
Pokud mají občané zájem vyjádřit se k jiné věci, měli by podle soudu využít další možnosti, například připomínky, návrhy a podněty.
Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v případě Martina Beneše, jenž si stěžoval, že na zastupitelstvu Roudnice nad Labem jsou jeho příspěvky přerušovány.
Respektujte program
Lidé musí podle soudu respektovat program zasedání, jedině tak může zastupitelstvo k vyjádřenému stanovisku "zaujmout kvalifikovaný názor".
"V opačném případě by vyjadřovaní věcně nesouvisejících stanovisek kohokoli z občanů při jakémkoli zasedání zastupitelstva obce a k jakémukoli bodu programu zasedání mohlo tento orgán v jeho činnosti paralyzovat," rozhodl Nejvyšší správní soud.
Podle této soudní instituce mohou lidé ovlivnit program zasedání a prosadit zařazení svého návrhu ještě před jednáním zastupitelstva. Na program se návrh občana dostane pouze v případě, že jej předloží svým jménem některý ze členů zastupitelstva, popřípadě výbor nebo rada.
O zařazení ale stejně musí rozhodnout zastupitelstvo, které o programu na začátku zasedání hlasuje.
Občané nebyli v právu
Martin Beneš z Roudnice nad Labem napadl postup zastupitelstva žalobou ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Proti jeho verdiktu protestoval u Nejvyššího správního soudu, který však stížnost zamítl.
V srpnu soud řešil spor dalšího obyvatele Roudnice Jiřího Krejzy, jemuž se nelíbilo, že na zasedání zastupitelstva nemohl předložit vlastní návrhy.
Soud postup radnice označil za správný.