Praha/Paříž - Bezpečnostní informační služba by měla posílit, a to nejenom finančně, ale i získáním nových lidí. Po pařížské manifestaci proti terorismu to řekl premiér Bohuslav Sobotka. BIS byla podle něj v minulých letech postižena škrty, a byla tak snížena její kapacita, což je potřeba napravit.
V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži v posledních dnech Sobotka řekl, že spolupráce bezpečnostních složek v tuto chvíli funguje. Za důležité považuje to, aby se tak, jako se postupně posiluje po letech škrtů armáda, posílila kapacita tajných služeb, včetně BIS.
"Tak, aby Bezpečností informační služba byla připravena na aktuální rizika, která tady existují. I Bezpečnostní informační služba byla v minulých letech postižena škrty, to znamená, že došlo ke snížení její kapacity, a je potřeba tyto věci napravit," řekl Sobotka. Lidé by podle něj měli mít jistotu, že stát a bezpečnostní složky jsou schopny na podobná rizika reagovat.
BIS v minulosti musela kvůli škrtům snižovat počty zaměstnanců, řekl předseda vlády. Náprava nebude jednoduchá a potrvá pravděpodobně několik let.
"Já bych byl velmi rád, kdyby ředitel Bezpečnostní informační služby připravil plán na dva až na tři roky, kterým bychom zajistili posílení kapacity BIS a modernizaci BIS, tak abychom byli schopni garantovat občanům maximální možnou míru bezpečnosti," poznamenal Sobotka.
Více než milion lidí, kteří dnes v Paříži přišli manifestovat za svobodu slova a za jednotu v boji proti terorismu, zcela zaplnily náměstí Republiky i okolní ulice. V průvodu byli kromě politiků z desítek evropských i mimoevropských států také příbuzní obětí. Česko tam zastupovali Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
Ve středu zaútočili ve francouzské metropoli dva islámští radikálové na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a zabili tam 12 lidí. Ve čtvrtek pak další ozbrojenec zastřelil policistku a den nato přepadl košer supermarket, kde zahynuli čtyři lidé. Premiér Manuel Valls připustil, že pochybily francouzské tajné služby.