Praha - Premiér Bohuslav Sobotka odmítl, že by si u něj polská premiérka Ewa Kopaczová stěžovala na české oslavy osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.
O údajném telefonátu informovala ve čtvrtek polská média. Vzpomínková akce připravovaná v Česku vzbudila již dříve kontroverzi, především kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman na akci pozval ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky.
Podle premiéra jsou ale informace polských médií nepravdivé. "Žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," napsal deníku Aktuálně.cz premiér v SMS zprávě.
Česká akce podle něj rozhodně není konkurencí polské pietě. "Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě. Naše země si tak chce připomenout Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holokaustu," dodal Sobotka.
Dilema státníků: Do Polska, či Česka?
Problém ovšem je, že pozvaní státníci ze 47 zemí budou v Česku přítomni ve stejný den, kdy se koná pieta v Polsku. A většina z nich tak návštěvu Osvětimi nestihne.
"Doufali jsme, že by mohli posléze přejet do Polska, ale ukázalo se, že to není logisticky možné. Osobně nejsem úplně rád, že se to takto kryje, ale už se nedá nic dělat," uvedl za Evropský židovský kongres, který akci pořádá, Jan Kraus.
Připomněl také, že obě akce se mají doplňovat. Polská strana nechá promluvit především přeživší holocaustu a vystoupení politiků si nepřeje. Židovské organizace nejsou v přístupu k akci jednotné - ta česká se například distancovala od pozvání ruského prezidenta.