Praha - Bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se sice stáhl částečně do ústraní, když ani nepřijel na nedávný sjezd ČSSD, ale jeho hlas je ve straně pořád velmi důležitý. A to nejen proto, že dlouho stranu vedl, ale především z toho důvodu, že je jedním z 15 poslanců, na kterých by měla stát důvěra případné vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Taková je alespoň představa vedení ČSSD, která má jednu vadu - Sobotka proti vstupu ČSSD do vlády s ANO otevřeně vystupuje.
"Není možné, aby vládu vedl trestně stíhaný politik," řekl v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny Sobotka, podle kterého by navíc ČSSD po chabém volebním výsledku a s pouhými 15 poslanci neměla vstupovat do vlády.
"ČSSD by měla zůstat v opozici, měla by být důsledně levicovou opozicí. Měla by zregenerovat síly, změnit způsob svého fungování, zlepšit marketing, soustředit se na opoziční roli a na příští volby," uvedl.
ČSSD musí mít podle Sobotky nový program, protože drtivou většinu svých cílů zejména v posledních čtyřech letech prosadila. "Strana musí přijít s novým
programem, který zaujme voliče. Musíme se lépe připravit na souboj s populisty a nacionalisty, se kterými jsme v těchto volbách výrazně prohráli," dodal expremiér.
Sobotkovo stanovisko bude klíčové ve chvíli, kdy by ČSSD skutečně šla do vlády s ANO a poslanci hlasovali o tom, zda dají takové vládě důvěru. Jak by v tomto případě hlasoval, nechává zatím Sobotka otevřené.
"Nechci a nebudu teď spekulovat o nějakém hlasování o důvěře vládě, které je hodně daleko. Vlastně nevíme, kdy toto hlasování bude, a ani nevíme, jestli taková vláda vznikne, protože vyjednávání mezi ANO a ČSSD zatím žádné konkrétní výsledky nemá," sdělil.
Zároveň je ale patrné, že pro nové vedení ČSSD nebude jednoduché jeho názor na případnou vládu s ANO změnit. "V minulých letech jsem v zájmu strany musel uzavírat řadu politických kompromisů a musel jsem vždy hledat nějaké řešení. Doufám, že sociální demokracie se rozhodne rozumně. Dnes jsem v pozici, kdy si mohu dovolit větší luxus a postupovat zejména v souladu se svým svědomím a poslaneckým slibem," upozornil.
Babiš s Faltýnkem nevěří, že poslanci ČSSD podpoří vládu s nimi
Na středeční schůzku vedení ANO a ČSSD přitom ve středu přišel předseda ANO Andrej Babiš s tím, že se obává, zda skutečně všichni sociálnědemokratičtí poslanci podpoří případnou vládu za tolerance KSČM.
Předseda ČSSD Jan Hamáček i první místopředseda Jiří Zimola tvrdili, že pro budou všichni jejich poslanci, ovšem místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek po jednání s úsměvem prohlásil: "Nikde jsem neřekl, že tato slova vedení ČSSD věřím." Kromě Sobotky spojenectví s ANO kritizují i další významní představitelé strany. Jde hlavně o Milana Chovance či Lubomíra Zaorálka.
Hamáček a Zimola Aktuálně.cz sdělili, že věří Sobotkovi i všem dalším patnácti poslancům, že podpoří vládu s ANO. A to v případě, že by pro takové spojenectví byla většina členů ČSSD, kteří by o takové vládě hlasovali ve vnitrostranickém referendu. "Věřím, že by Bohuslav Sobotka i další poslanci respektovali rozhodnutí členské základny, pokud by vstup ČSSD do vlády podpořila," řekl Zimola.