Sobotka nechal stáhnout fotku z Ovčáčkova Twitteru. Obával se zneužití podpisů

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 1. 2017 13:05
Tradiční novoroční oběd prezidentského páru s premiérem a jeho manželkou na zámku v Lánech má neobvyklou dohru. Z Twitteru prezidentova mluvčího zmizela fotografie se zápisem manželů Sobotkových do lánské knihy návštěv. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tvrdí, že fotku stáhl na žádost premiéra. Ten se podle něj obával zneužití podpisů. Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal.
Snímek z novoročního oběda v Lánech.
Snímek z novoročního oběda v Lánech. | Foto: Úřad vlády

Lány  Hodně zdraví a štěstí do roku 2017, děkujeme za příjemný novoroční oběd. Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou po tradičním novoročním obědě s prezidentským párem přidali do pamětní knihy zámku v Lánech jen krátký vzkaz a dva podpisy. Fotografii vzkazu pak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček umístil na svůj Twitter. Odtud ale po několika dnech zmizela. 

Ovčáček tvrdí, že snímek stáhl na premiérovu žádost. "Pan premiér se na mne obrátil s touto žádostí prostřednictvím svého mluvčího. Vyslovil obavu z potenciálního zneužití obou podpisů," vysvětlil Aktuálně.cz Zemanův mluvčí. Snímek ale mezitím převzala i některá média, je proto i nadále dohledatelný. 

Podle hradního mluvčího se snímky vzkazů i s podpisy státníků zveřejňují běžně. "Zápisy významných návštěv v pamětní knize zámku v Lánech – například šlo o čínského a rakouského prezidenta – standardně uveřejňujeme," podotkl Ovčáček. Podle něj stejně tak Hrad zveřejnil i loňský Sobotkův vzkaz, aniž by proti tomu premiér něco namítal.

Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal. "Zveřejnění a šíření fotek podpisů premiéra a jeho manželky po sociálních sítích nebylo odsouhlaseno ani nijak domluveno, proto jsem po dohodě s předsedou vlády požádal mluvčího prezidenta republiky o stažení těchto fotek. Jsem rád, ze mluvčí prezidenta žádosti vyhověl," reagoval Ayrer na dotaz redakce.

Po novoročním obědu nenásledovala obvyklá tisková konference. Premiér po odjezdu z Lán pouze sdílel na svém Twitteru několik fotografií. Úřad vlády v tiskovém prohlášení uvedl, že oba páry si popřály vše nejlepší do nadcházejícího roku. "Diskuse se během oběda týkala jak rodinných, tak politických témat, včetně očekávaných událostí, které doma a v zahraničí přinese rok 2017," stojí v tiskové zprávě.

K slavnostnímu obědu se jako předkrm podávala pražská šunka od kosti s křenem a lánským pečivem. Hlavním chodem byla daňčí svíčková pečeně na smetaně s kynutým nebo karlovarským knedlíkem. Oběd byl zakončen citronovým sorbetem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy