Sobotka nechal stáhnout fotku z Ovčáčkova Twitteru. Obával se zneužití podpisů

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 1. 2017 13:05
Tradiční novoroční oběd prezidentského páru s premiérem a jeho manželkou na zámku v Lánech má neobvyklou dohru. Z Twitteru prezidentova mluvčího zmizela fotografie se zápisem manželů Sobotkových do lánské knihy návštěv. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tvrdí, že fotku stáhl na žádost premiéra. Ten se podle něj obával zneužití podpisů. Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal.
Snímek z novoročního oběda v Lánech.
Snímek z novoročního oběda v Lánech. | Foto: Úřad vlády

Lány  Hodně zdraví a štěstí do roku 2017, děkujeme za příjemný novoroční oběd. Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou po tradičním novoročním obědě s prezidentským párem přidali do pamětní knihy zámku v Lánech jen krátký vzkaz a dva podpisy. Fotografii vzkazu pak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček umístil na svůj Twitter. Odtud ale po několika dnech zmizela. 

Ovčáček tvrdí, že snímek stáhl na premiérovu žádost. "Pan premiér se na mne obrátil s touto žádostí prostřednictvím svého mluvčího. Vyslovil obavu z potenciálního zneužití obou podpisů," vysvětlil Aktuálně.cz Zemanův mluvčí. Snímek ale mezitím převzala i některá média, je proto i nadále dohledatelný. 

Podle hradního mluvčího se snímky vzkazů i s podpisy státníků zveřejňují běžně. "Zápisy významných návštěv v pamětní knize zámku v Lánech – například šlo o čínského a rakouského prezidenta – standardně uveřejňujeme," podotkl Ovčáček. Podle něj stejně tak Hrad zveřejnil i loňský Sobotkův vzkaz, aniž by proti tomu premiér něco namítal.

Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal. "Zveřejnění a šíření fotek podpisů premiéra a jeho manželky po sociálních sítích nebylo odsouhlaseno ani nijak domluveno, proto jsem po dohodě s předsedou vlády požádal mluvčího prezidenta republiky o stažení těchto fotek. Jsem rád, ze mluvčí prezidenta žádosti vyhověl," reagoval Ayrer na dotaz redakce.

Po novoročním obědu nenásledovala obvyklá tisková konference. Premiér po odjezdu z Lán pouze sdílel na svém Twitteru několik fotografií. Úřad vlády v tiskovém prohlášení uvedl, že oba páry si popřály vše nejlepší do nadcházejícího roku. "Diskuse se během oběda týkala jak rodinných, tak politických témat, včetně očekávaných událostí, které doma a v zahraničí přinese rok 2017," stojí v tiskové zprávě.

K slavnostnímu obědu se jako předkrm podávala pražská šunka od kosti s křenem a lánským pečivem. Hlavním chodem byla daňčí svíčková pečeně na smetaně s kynutým nebo karlovarským knedlíkem. Oběd byl zakončen citronovým sorbetem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy