Sobotka nechal stáhnout fotku z Ovčáčkova Twitteru. Obával se zneužití podpisů

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 1. 2017 13:05
Tradiční novoroční oběd prezidentského páru s premiérem a jeho manželkou na zámku v Lánech má neobvyklou dohru. Z Twitteru prezidentova mluvčího zmizela fotografie se zápisem manželů Sobotkových do lánské knihy návštěv. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tvrdí, že fotku stáhl na žádost premiéra. Ten se podle něj obával zneužití podpisů. Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal.
Snímek z novoročního oběda v Lánech.
Snímek z novoročního oběda v Lánech. | Foto: Úřad vlády

Lány  Hodně zdraví a štěstí do roku 2017, děkujeme za příjemný novoroční oběd. Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou po tradičním novoročním obědě s prezidentským párem přidali do pamětní knihy zámku v Lánech jen krátký vzkaz a dva podpisy. Fotografii vzkazu pak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček umístil na svůj Twitter. Odtud ale po několika dnech zmizela. 

Ovčáček tvrdí, že snímek stáhl na premiérovu žádost. "Pan premiér se na mne obrátil s touto žádostí prostřednictvím svého mluvčího. Vyslovil obavu z potenciálního zneužití obou podpisů," vysvětlil Aktuálně.cz Zemanův mluvčí. Snímek ale mezitím převzala i některá média, je proto i nadále dohledatelný. 

Podle hradního mluvčího se snímky vzkazů i s podpisy státníků zveřejňují běžně. "Zápisy významných návštěv v pamětní knize zámku v Lánech – například šlo o čínského a rakouského prezidenta – standardně uveřejňujeme," podotkl Ovčáček. Podle něj stejně tak Hrad zveřejnil i loňský Sobotkův vzkaz, aniž by proti tomu premiér něco namítal.

Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že o stažení fotky požádal. "Zveřejnění a šíření fotek podpisů premiéra a jeho manželky po sociálních sítích nebylo odsouhlaseno ani nijak domluveno, proto jsem po dohodě s předsedou vlády požádal mluvčího prezidenta republiky o stažení těchto fotek. Jsem rád, ze mluvčí prezidenta žádosti vyhověl," reagoval Ayrer na dotaz redakce.

Po novoročním obědu nenásledovala obvyklá tisková konference. Premiér po odjezdu z Lán pouze sdílel na svém Twitteru několik fotografií. Úřad vlády v tiskovém prohlášení uvedl, že oba páry si popřály vše nejlepší do nadcházejícího roku. "Diskuse se během oběda týkala jak rodinných, tak politických témat, včetně očekávaných událostí, které doma a v zahraničí přinese rok 2017," stojí v tiskové zprávě.

K slavnostnímu obědu se jako předkrm podávala pražská šunka od kosti s křenem a lánským pečivem. Hlavním chodem byla daňčí svíčková pečeně na smetaně s kynutým nebo karlovarským knedlíkem. Oběd byl zakončen citronovým sorbetem.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy