Sobotka: Je potřeba mít společnou evropskou armádu a neprosazovat kvóty

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 22. 8. 2016 11:50
Premiér Bohuslav Sobotka promluvil na každoročním sjezdu českých velvyslanců. Hovořil především o bezpečnosti v Evropě a o výzvách, kterým Česko, potažmo celá EU čelí. Jako hlavní hrozbu vidí Sobotka terorismus, válku v Sýrii a narůstající nacionalismus. Premiér při proslovu před velvyslanci také vyzdvihl důležitost spolupráce s USA a orientace na Západ.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Na každoročním setkání českých velvyslanců upozornil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlavně na potřebu spolupráce se zahraničím v oblasti bezpečnostní politiky. "Události uplynulých dvou let nás posunuly od relativního klidu, který jsme zažívali v Evropě a bezprostředním okolí, k nestabilní, těžko předvídatelné situaci," řekl premiér.

"Téměř každý den stojíme před novými výzvami, které nemají jednoduchá řešení," uvedl premiér a na první místo postavil hrozbu terorismu, poté válku v Sýrii jako jednu z příčin migrační krize. Upozornil ale také na problém narůstajícího nacionalismu. Premiér se obává o budoucí stabilitu Turecka i o rostoucí napětí mezi Ukrajinou a Ruskem.

"Není ale namístě vyvolávání paniky. Ukazuje se, jak zásadní je pro naši bezpečnost pevné zakotvení České republiky ve strukturách Evropské unie i Severoatlantické aliance," upozornil Sobotka a opakoval, že spolu evropské země musí pracovat hlavně na bezpečnosti, ale i v sociálně-hospodářské oblasti, aby se migranti lépe začlenili do hostitelských společností.

"Spolupráce v oblasti bezpečnosti se nemůže zastavit na evropských hranicích," uvedl Sobotka. A vyjádřil přesvědčení o tom, že se Evropa dlouhodobě neobejde bez společné armády. Evropská jednání v blízké době podle něj mohu přinést konkrétní obrysy plánu, o kterém se v posledních měsících hodně hovoří.

Premiér při proslovu před velvyslanci také vyzdvihl důležitost spolupráce s USA a orientace na Západ. "Ať už bude výsledek prezidentských voleb v USA jakýkoliv, je v našem zájmu udržet vztahy na dobré úrovni," řekl Sobotka s tím, že je třeba rozvíjet spolupráci hlavně v oblasti obrany a bezpečnosti.

Nastínil, že je proto třeba navýšit výdaje na obranu, a pochválil úspěšné působení českých vojáků v zahraničních misích. Jako prioritu uvedl Sobotka působení v Afghánistánu, kde má Česká armáda jedno z deseti největších zapojení.

Neprosazovat neefektivní kvóty

Zároveň je podle premiéra třeba pomáhat uprchlíkům hlavně ve státech, odkud se vydávají na cestu do Evropy. "Důležité také je, aby Evropská komise ustoupila od záměru prosazovat neefektivní migrační kvóty," kritizoval jedno z diskutovaných řešení premiér, který zároveň připomněl nedávné referendum v Británii o vystoupení země z Evropské unie.

"K členství v Evropské unii neexistuje pro Českou republiku jiná pozitivní alternativa. Spolupráce je nejlepší cestou, jak čelit dnešním i budoucím problémům současného světa," řekl a vyzdvihl potřebu volného pohybu osob, zboží a služeb v rámci EU.

V souvislosti s Brexitem se podle českého premiéra nemůže Brusel poučit jen tak, že provede kosmetické úpravy ve fungování EU, například změnou komunikace. Zároveň podle něj není třeba vymýšlet náročné reformy institucí. "Heslem by nemělo být více, ale lépe," říká s tím, že lepší perspektivu Evropanům nabídne rozvoj dopravy, energetiky nebo spolupráce v rozvíjení průmyslu 4.0 a digitalizace. K tomu je podle Sobotky třeba, aby se zástupci států EU příliš nerozpadali do malých debatních klubů.

Pochválil spolupráci se sousedními státy s tím, že je třeba více vtáhnout Rakousko, ocenil zároveň novou dynamiku ve spolupráci s Francií. Sobotka také uvedl, že chce podporovat ekonomickou diplomacii a český byznys v zahraničí. Proto letos Česko do zahraničí vyšle 12 ekonomických diplomatů. Je podle něj třeba podpořit hlavně investice spojené s výzkumem nebo vyspělými technologiemi.

Zaorálek: Musíme být rychlí, jsme ti, kterých se lidé ptají

Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před velvyslanci mluvil hlavně o bezpečnostních hrozbách. A zástupce Česka v zahraničí důrazně vyzýval, aby byli v případě teroristických útoků nebo jiných tragických událostí vždy připraveni co nejrychleji zareagovat. "My jsme ti, kterých se ptají, jestli máme informace o českých občanech. Tato nečekanost, nepředvídatelnost mimo jakýkoliv plán, je pro nás obrovská výzva. Vytváří to obraz toho, jak fungujeme," řekl šéf české diplomacie a dodal, že proto jeho úřad vytvořil speciální manuál.

Zároveň se pozastavil nad stížnostmi na špatnou spolupráci uvnitř některých velvyslanectví. "Není možné si dovolit, aby byly úřady paralyzovány, protože se je nedaří řídit v duchu týmové spolupráce," řekl Zaorálek.

Je podle něj zásadní spolupracovat uvnitř skupiny Visegrádské čtyřky a snažit se, aby nezůstala na okraji evropského společenství. "Cítíme, že pokud bychom opakovali znamení, že nás přestává působení v Evropské unii zajímat, bude to pro nás mít devastující účinky," uvedl Zaorálek.

Upozornil také, že rozpočet jeho resortu příští rok naroste o miliardy. Peníze v příštích letech poputují například na humanitární pomoc v Sýrii nebo Afghánistánu nebo do působení ekonomické diplomacie, která sjednává českým firmám zahraniční byznys.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy