Česko je připraveno přijmout syrské uprchlíky z Turecka, oznámil Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 19:05
Česká republika je připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka. Česko by tak mohlo naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. S návrhem na výměnu "jeden za jednoho" přišlo Turecko na pondělním summitu se zeměmi Evropské unie v Bruselu.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá.

Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to řekl v úterý novinářům. Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.

"Pokud jde o ten systém jeden za jednoho, tak to je samozřejmě věc, která bude jen dočasná, protože nebude vůbec pro žádného Syřana efektivní, aby platil pašerákům jenom za to, že se podívá na Lesbos, a pak bude vrácen do Turecka," uvedl Sobotka. Systém podle něj bude platit jen na začátku a pak se vyčerpá. Věří tomu, že je to mechanismus, který může výrazně zpomalit migrační tok.

"Tady nejde o žádné nové kvóty, o žádné nové systémy, tady jde o to, že se využijí ty stávající závazky, které jsou. Já myslím, že dokonce je to lepší, protože z Turecka se přesídlí Syřani," poznamenal s tím, že se přesidlování vztahuje například i na Eritrejce.

"Prostě místo toho, abychom třeba vzali 20 nebo 30 Syřanů z Řecka, tak vezmeme 20 nebo 30 Syřanů z Turecka. To je vlastně jediný rozdíl," podotkl také.

Porážka Česka, říká opozice

Opoziční ODS v tiskové zprávě označila plán za porážku ČR a vítězství Bruselu a jeho nesmyslných a nefunkčních kvót. V původně dohodnutých kvótách není podle předsedy strany Petra Fialy ani slovo o migrantech vracených z řeckých ostrovů do Turecka, proto je přijetím uprchlíků z Turecka nelze naplnit. "Premiér se tedy aktivně podílel na porušení dosavadních unijních dohod a souhlasem s novým přemisťovacím mechanismem z Turecka překročil mandát, se kterým do Bruselu jel," uvedl Fiala.

S návrhem na výměnu "jeden za jednoho" přišlo Turecko na pondělním summitu se zeměmi Evropské unie v Bruselu. Návrh Ankary počítá také s tím, že by Turecko na náklady osmadvacítky bralo zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy, tedy na půdu EU.

Na summitu se také hovořilo o další možné finanční podpoře pro Turecko nad rámec tří miliard eur, které má země dostat letos a v příštím roce. Sobotka v úterý ale řekl, že částka na tyto dva roky už je pevná a zvyšovat se nebude. Osmadvacítka je podle něj ale připravena jednat o pokračování pomoci na další léta.

Česká republika se loni dobrovolně přihlásila k tomu, že na své území přemístí 1100 migrantů z Itálie a Řecka. Povinnost přijmout dalších 1691 uprchlíků z dvojice jihoevropských zemí Česku stanovilo rozhodnutí evropských ministrů vnitra ze září 2015.

Toto rozhodnutí, proti němuž se vedle ČR postavily také Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko, určilo, že se v rámci EU celkem přesune 120 tisíc běženců. Dalších zhruba 40 tisíc si země osmadvacítky mají rozdělit dobrovolně.

To nejhorší, co může Evropská unie udělat, je dát Turecku bianco šek, jeho požadavky nejsou pro EU dobré, tvrdí místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.
26:05
To nejhorší, co může Evropská unie udělat, je dát Turecku bianco šek, jeho požadavky nejsou pro EU dobré, tvrdí místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy