Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se Ukrajinská zahraniční politika finlandizovala, tedy podřídila zahrnaiční politiku zájmům Ruska. Zároveň ale odmítl možnost, že by vláda kvůli kontroverzním prohlášením Zemana hrála roli jeho cenzora. Předseda vlády to řekl poslancům při interpelacích.
"Jsem přesvědčen, že finlandizace není vhodná cesta pro Ukrajinu. Ukrajina má právo na to, aby se rozhodla o své budoucnosti sama," prohlásil Sobotka. Podle něj je tento termín spojen s obdobím studené války, které by se nemělo opakovat, a s filozofií sfér vlivu mocností, která upírala zemím právo svobodně se rozhodnout. Proto by se systém finlandizace neměl v rámci současné mezinárodní politiky používat, míní premiér.
Sobotka: Ovčáček na schůzce nebyl
Sobotka uvedl, že i o tom ve středu s prezidentem mluvil na schůzce ke koordinaci zahraniční politiky. Pozastavil se přitom, nad sdělením Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, podle něhož "pan premiér nezmínil po celou dobu schůzky žádný z podstatných rozdílů mezi panem prezidentem a jím v oblasti zahraniční politiky".
"Překvapily mne zasvěcené komentáře pana Ovčáčka, o čem jsme s panem prezidentem mluvili a nemluvili," poznamenal premiér s tím, že mluvčí schůzce přítomen nebyl.
Ke kontroverzním výrokům Zemana předseda vlády poznamenal, že rozdílné "nuance" v zahraniční politice existují u představitelů jiných evropských zemí.
Vláda nebude Zemana cenzurovat
"Nepochybně pan prezident má své názory a vláda možná v některých věcech, nebo já jako premiér či ministr zahraničí, budeme mít v názory něčem odlišné," uvedl Sobotka. Za klíčovou ale považuje shodu v postojích při summitech EU, NATO či OSN.
"Vláda tady není od toho, aby fungovala jako cenzor vůči prezidentovi republiky. Prezident republiky má svůj mandát, má svoji odpovědnost, měl by ho (mandát) vykonávat v zájmu občanů České republiky," dodal Sobotka.
S prezidentem se premiér ve středu dohodl na koordinačních schůzkách se šéfy komor Parlamentu a ministry zahraničí a obrany kvůli zahraniční politice. Jednou za dva měsíce by se pak měli podle premiéra scházet jejich zástupci kvůli ekonomické diplomacii.