Průzkum: ČSSD by volilo stejně lidí jako komunisty. ANO by získalo skoro 30 procent

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 10. 2016 15:29
Podle říjnového průzkumu STEM by v parlamentních volbách drtivě zvítězilo hnutí ANO s 29,7 procenta hlasů. Na druhé místo před ČSSD se překvapivě dostala KSČM, která by ve volbách získala 14,6 procenta hlasů a překonala by sociální demokracii o zanedbatelné dvě desetiny procenta. Šetření probíhalo mezi 13. až 21. říjnem, takže na preferencích ČSSD se jen částečně mohlo projevit podepsání tzv. prohlášení čtyř, ve kterém se Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch distancovali od ministra kultury Daniela Hermana, který se sešel s dalajlámou. Do Poslanecké sněmovny by se dostaly ještě ODS, TOP 09, lidovci a Okamurova SPD. K volbám by přišlo 53 procent oprávněných voličů.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podle říjnového průzkumu STEM razantně oslabila ČSSD, která získala jen 14,4 procenta hlasů, a na druhé místo před ni se dostalo KSČM. Hnutí ANO po krajských volbách dále posiluje a v případných volbách by získalo 29,7 procenta hlasů. Hnutí si proti zářijovému šetření polepšilo o více než pět procentních bodů.

Výsledek ČSSD reflektuje nejsilněji slabý výsledek strany v krajských volbách. Částečně se na něm mohla projevit také kauza kolem tzv. prohlášení čtyř, ve kterém se Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch distancovali od ministra kultury Daniela Hermana, který se sešel s dalajlámou. Šetření probíhalo mezi 13. až 21. říjnem.

STEM výzkum od 13. do 21. října

Druhé kolo senátních voleb - říjen 2016 - Praha 6

Hnutí ANO: 29,7 procenta

KSČM: 14,6 procenta

ČSSD: 14,4 procenta

ODS: 9 procent

TOP 09 + STAN: 7,1 procenta

KDU-ČSL: 6,7 procenta

SPD: 5,2 procenta

Polepšila si ODS, která by získala 9 procent hlasů, což je její nejlepší výsledek za poslední dva roky. Ve sněmovně by zasedli ještě zástupci TOP 09 – STAN (7,1 procenta hlasů), KDU-ČSL (6,7 procenta hlasů) a SPD Tomia Okamury (5,2 procenta).

Jen těsně by neuspěla Česká pirátská strana se ziskem 4,7 procenta hlasů. Mimo sněmovnu by skončily také tyto strany: Svobodní (2,7 procenta), Úsvit (1,8 procenta) a  Strana zelených (1,7 procenta). K případným říjnovým volbám by podle výzkumu přišlo kolem 53 procent oprávněných voličů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy