Průzkum: ČSSD by volilo stejně lidí jako komunisty. ANO by získalo skoro 30 procent

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 10. 2016 15:29
Podle říjnového průzkumu STEM by v parlamentních volbách drtivě zvítězilo hnutí ANO s 29,7 procenta hlasů. Na druhé místo před ČSSD se překvapivě dostala KSČM, která by ve volbách získala 14,6 procenta hlasů a překonala by sociální demokracii o zanedbatelné dvě desetiny procenta. Šetření probíhalo mezi 13. až 21. říjnem, takže na preferencích ČSSD se jen částečně mohlo projevit podepsání tzv. prohlášení čtyř, ve kterém se Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch distancovali od ministra kultury Daniela Hermana, který se sešel s dalajlámou. Do Poslanecké sněmovny by se dostaly ještě ODS, TOP 09, lidovci a Okamurova SPD. K volbám by přišlo 53 procent oprávněných voličů.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Podle říjnového průzkumu STEM razantně oslabila ČSSD, která získala jen 14,4 procenta hlasů, a na druhé místo před ni se dostalo KSČM. Hnutí ANO po krajských volbách dále posiluje a v případných volbách by získalo 29,7 procenta hlasů. Hnutí si proti zářijovému šetření polepšilo o více než pět procentních bodů.

Výsledek ČSSD reflektuje nejsilněji slabý výsledek strany v krajských volbách. Částečně se na něm mohla projevit také kauza kolem tzv. prohlášení čtyř, ve kterém se Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch distancovali od ministra kultury Daniela Hermana, který se sešel s dalajlámou. Šetření probíhalo mezi 13. až 21. říjnem.

STEM výzkum od 13. do 21. října

Druhé kolo senátních voleb - říjen 2016 - Praha 6

Hnutí ANO: 29,7 procenta

KSČM: 14,6 procenta

ČSSD: 14,4 procenta

ODS: 9 procent

TOP 09 + STAN: 7,1 procenta

KDU-ČSL: 6,7 procenta

SPD: 5,2 procenta

Polepšila si ODS, která by získala 9 procent hlasů, což je její nejlepší výsledek za poslední dva roky. Ve sněmovně by zasedli ještě zástupci TOP 09 – STAN (7,1 procenta hlasů), KDU-ČSL (6,7 procenta hlasů) a SPD Tomia Okamury (5,2 procenta).

Jen těsně by neuspěla Česká pirátská strana se ziskem 4,7 procenta hlasů. Mimo sněmovnu by skončily také tyto strany: Svobodní (2,7 procenta), Úsvit (1,8 procenta) a  Strana zelených (1,7 procenta). K případným říjnovým volbám by podle výzkumu přišlo kolem 53 procent oprávněných voličů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy