Příznivci komunistů milují miliardáře. Fandí Babišovi a za prezidenta USA by chtěli Trumpa

Luboš Kreč Luboš Kreč
25. 10. 2016 15:35
Sociologická agentura CVVM zjišťovala, jak Češi pohlížejí na americké volby. Většina respondentů se vyjádřila, že by za prezidentku USA chtěla Hillary Clintonovou. Donald Trump bodoval u příznivců komunistů nebo populistů kolem Tomia Okamury. Vzhledem k tomu, že v krajských volbách sebral KSČM hodně hlasů i tuzemský miliardář Andrej Babiš se svým hnutím ANO, se zdá, že má rudá partaj problém.
Donald Trump, kandidát na prezidenta USA.
Donald Trump, kandidát na prezidenta USA. | Foto: Reuters

Praha – Čeští voliči levicových stran mají zvláštní slabost pro miliardáře. Z aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyšlo, že jestli si někdo přeje, aby se americkým prezidentem stal Donald Trump, jsou to právě příznivci komunistů. 

"Názor, že by se budoucím americkým prezidentem měl stát Donald Trump, najdeme častěji mezi muži, kteří se jednoznačně řadí na levou stranu politického spektra, a z hlediska politických preferencí jde o voliče KSČM nebo SPD," uvedla Naděžda Čadová, autorka průzkumu, který probíhal v první polovině září a účastnila se jej tisícovka respondentů.

Ze všech účastníků se jich 39 procent vyjádřilo pro Hillary Clintonovou a 14 procent pro extravagantního miliardáře Trumpa. Mezi těmi, kteří uvedli, že se o americké volby zajímají, byl rozdíl ještě větší – pro Clintonovou bylo 54 procent lidí a pro Trumpa 24 procent.

To, že příznivci levice fandí velkohubému magnátovi, není nakonec tak překvapivé – v nedávných krajských volbách výrazně propadli kandidáti komunistů, jimž voliče sebral Andrej Babiš. Podobně jako on i Trump svůj politický nástup postavil na tvrdé kritice establishmentu a zdůrazňování, že je třeba stát řídit jako firmu.

"Andrej Babiš kanibalizuje politickou scénu ve všech směrech. Bere extrémní voliče, pravé voliče, levé voliče. Bere všem. A dává lidem pocit, že je tou změnou," připustil po volbách místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Další člen vedení zodpovědný za ideologii Josef Skála doplnil: "Stal se mluvčím nejostřejší kritiky takových neřádstev, jako je masivní rozkrádání veřejných financí."

Politolog z Karlovy univerzity Kamil Švec zase v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz prohlásil, že komunisté zaspali dobu a Babiš jim se svým hnutím a svou rétorikou sebral politickou munici.

Zároveň se za Trumpa postavil český prezident Miloš Zeman, který svou popularitu staví právě na oslovování lidí, kteří jsou voliči komunistů nebo populistů, jako je Okamurova SPD.

Donald Trump přitom na prezidenta USA kandiduje za tradiční pravicovou Republikánskou stranu. A celý život vždy zdůrazňoval, že je úspěšný byznysmen, žádný sociální citlivka. V poslední době ale čelí jeho kampaň problémům – kvůli výpadům proti imigrantům nebo ženám se od něj odvrací jak jeho spolupracovníci, tak vlivní členové strany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy