Snižování ceny alkoholu hazarduje s lidským zdravím, varuje protidrogový expert před návrhem Babiše

ČTK ČTK
29. 1. 2016 15:09
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se vyjádřil k návrhu ministra financí Andreje Babiše, který by chtěl snížit DPH u sudového piva. Podle odborníka je to kalkul s lidským zdravím a snižování ceny alkoholu povede k jeho vyšší dostupnosti hlavně u mladistvých. Češi patří dlouhodobě ke světovým rekordmanům ve spotřebě alkoholu. Jen na léčbu závislosti na alkoholu se v roce 2013 ze zdravotního pojištění vydala téměř miliarda korun.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | Foto: DVTV

Praha - Česko by mělo proti nadměrnému pití alkoholu bojovat, ne daňově zvýhodňovat alkoholické nápoje a zvyšovat jejich dostupnost. Návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) na snížení DPH u sudového piva postupuje proti schválenému vládnímu plánu boje proti dopadům alkoholu. Češi patří ke světovým rekordmanům ve spotřebě alkoholu. Závislost na něm pak má přes půl milionu lidí.

"Světová zdravotnická organizace opakovaně upozorňuje na extrémní situaci v oblasti alkoholu v Česku. Uvádí, že jeden z nejsilnějších nástrojů boje a snížení dostupnosti je cenotvorba. Ne snižování ceny, ale její zvyšování," upřesnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Babišův návrh označil za populistický.

"Z odborného pohledu je tento návrh nebezpečný. Je to kalkul s lidským zdravím," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz o zamýšleném plánu Babiše Vobořil.

Zdůrazňuje, že vláda loni schválila plán k omezení škod způsobených alkoholem. ČR by chtěla do pěti let snížit spotřebu čistého lihu na osobu o pět procent, do deseti let o 30 procent. Pomoci má právě snížení dostupnosti či zdražení.

Denně se alkoholu v Česku napije zhruba 12,5 procenta lidí nad 15 let - 19 procent mužů a přes šest procent žen. Závislost na alkoholu má asi 540 000 lidí. Muži denně vypijí minimálně pět "desítek", šest decilitrů vína či čtyři velké "panáky", ženy pak víc než tři "desítky", čtyři decilitry vína či tři velké "panáky".

Alkohol nemůže být tak levný, míní odborník

Mnohem vyšší riziko závislosti než dospělým hrozí dětem. Pět a víc sklenic alkoholu si v posledním měsíci aspoň třikrát dala desetina patnáctiletých chlapců a 6,5 procenta dívek. Pětina mladých přiznala, že se v posledním měsíci aspoň jednou opila. Plán boje se soustředí na prevenci u dětí. Podle záměru by se první zkušenost s pitím měla postupně oddálit o tři roky.

"Alkohol nemůže být tak levný, aby byl dostupný všem mladistvým. Ve chvíli, kdy je pivo v restauracích levnější než obyčejná voda a kdy víme, že se nalévá nezletilým, není možné alkohol ještě zlevňovat. Zvýšení ceny snižuje dostupnost alkoholu především pro mladistvé," míní Vobořil.

Národní protidrogový koordinátor poukázal také na zdravotní i společenské dopady nadměrného pití alkoholu. Jen na léčbu závislosti na alkoholu se v roce 2013 ze zdravotního pojištění vydala téměř miliarda korun. Mnohem výraznější částky stálo ale léčení dalších chorob a úrazů, které pití způsobilo či zhoršilo. Další ztráty jsou kvůli snížení výkonu v práci či rozpadům vztahů.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy