Korespondenční volba podle Vondráčka patří k zásadním tématům, která rozhodnou o budoucnosti politické demokracie v Česku. Navrhovatelé podle něho očekávají, že hlasy ze zahraničí mohou rozhodovat volby v jejich prospěch. Vondráček ale následně upozorňoval na to, že se poštovní volba může nakonec obrátit proti nynějším koaličním stranám. V Evropě se podle něho ustupuje od "některých až extrémně levicových a ekonáboženských tezí" a pomalu se navrací konzervatismus, pragmatismus a racionalismus.
Vondráček před značně prořídlými poslaneckými lavicemi vedle svých postřehů předčítal vesměs kritické příspěvky řečníků ze semináře, který nedávno ke korespondenční volbě v dolní komoře pořádal.
Opoziční hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu. Koaliční představitelé řadí tuto skutečnost k důvodům, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce.
Vondráček se pozastavil rovněž nad tím, že autoři novely v důvodové zprávě na jedné straně tvrdí, že z řad českých krajanů dlouhodobě zaznívá po možnosti hlasování poštou důrazná poptávka, na druhou stranu ale uvádějí, že zájem o korespondenční hlasování nelze předem odhadnout. Při posledních sněmovních volbách v roce 2021 mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí.
Po Vondráčkovi se přihlásil k vystoupení rovněž s přednostním právem předseda poslanců SPD Radim Fiala, před tím se ale ještě čekají krátké reakce poslanců na projev předsedy právního výboru. Do řádné diskuse se k pátečním 11:45 stále hlásilo 69 převážně opozičních poslanců.
Projednávání korespondenční volby potrvá podle kuloárových informací do zhruba 15:00. Pak se poslanci sejdou přibližně na hodinu na jiné schůzi svolané z podnětu opozičního ANO k předloze tohoto hnutí o zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením.
Projednávání poštovního hlasování začalo ve středu ráno. Poslanci debatovali 13,5 hodiny a skončili o půlnoci. Čtvrteční jednací den trval nepřetržitě 12 hodin a skončil ve 21:00. Pozornost vzbudilo svou délkou čtvrteční vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury, jenž mluvil bez přestávky rekordních deset hodin a 44 minut a překonal i nejdelší vystoupení někdejšího kubánského komunistického vůdce Fidela Castra.