Praha – Poslanecká sněmovna i přes protesty některých zákonodárců proplatila listopadovou cestu místopředsedy dolní komory Vojtěcha Filipa (KSČM) do Moskvy. Dvoudenní výjezd přišel sněmovní rozpočet na necelých 44 tisíc korun.
"Celkové náklady na cestu činily 43 953 korun. Již byly uhrazeny,“ uvedla za sněmovní kancelář Kristýna Pauerová.
Část poslanců v čele s členkou organizačního výboru Miroslavou Němcovou (ODS) přitom proti proplacení cesty šéfa komunistické partaje do Ruska v době ukrajinské krize protestovala. Výjezd totiž neschválil organizační výbor, bez jeho vědomí ho povolil předseda komory Jan Hamáček (ČSSD).
Podle Němcové šlo o obejití výboru a náklady na cestu by si měl Filip hradit sám. Poslanci se nakonec shodli, že nechají zpracovat právní posudek, zda lze peníze vyplatit. A sněmovní právníci dali za pravdu Hamáčkovi.
"Posudek máme a potvrdil moje stanovisko, že způsob schválení zahraniční cesty byl v pořádku. Proto byly peníze vyplaceny,“ uvedl Hamáček. Nejdražší byla letenka, která stála přes 35 tisíc korun, zbývajících 8,5 tisíce stálo ubytování a stravné.
Také podle Filipa je závěr legislativního odboru potvrzením, že vycestoval v souladu se sněmovními pravidly. "Posudek mi dal za pravdu,“ dodal Filip.
Poslanci: Filip nás nezastupuje
Poslance přitom Filipova cesta, o které se dozvěděli až ve chvíli, kdy už seděl v letadle, pobouřila. Němcová připomíná, že zákonodárci přijali usnesení, že Filip v Rusku Sněmovnu nezastupuje.
"Korigovali tak rozhodnutí předsedy Hamáčka (na které měl právo) a cesta neměla být sněmovnou proplacena. Většina členů organizačního výboru však s proplacením cesty problém neměla, tím to bylo uzavřeno,“ dodala Němcová. Hamáček nicméně později slíbil, že příště bude ke schvalování zahraničních cest přistupovat obezřetněji.
Předseda KSČM do Moskvy odletěl na začátku listopadu na pozvání svého protějšku Sergeje Železňaka. Ten je přitom na indexu Rusů, které Evropská unie a Spojené státy označily jako nežádoucí.
Filip se sešel také s místopředsedou zahraničního výboru Státní dumy Leonidem Kalašnikovem a prvním místopředsedou dumy a členem ruské komunistické strany Ivanem Melnikovem. Oba jsou, stejně jako Železňak, na sankčním seznamu.