Hamáček: Filip není v Moskvě oficiálně, Sněmovnu nezastupuje

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 11. 2014 17:11
Předseda Sněmovny povolil šéfovi KSČM cestu do Ruska na pozvání "nežádoucího" politika. Ve Sněmovně vyvolal pozdvižení.
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Bouřlivou debatu mezi poslanci vyvolala cesta místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) do Moskvy. Výjezd na pozvání místopředsedy ruské dumy Sergeje Železňaka, který je na seznamu nežádoucích osob EU a USA, Filipovi povolil předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Cesty poslanců přitom běžně schvaluje organizační výbor. "Postupoval jsem podle do této chvíle respektované zvyklosti,“ brání se Hamáček.

Filipova cesta do Ruska na Železňakovo pozvání podle něj nemůže Českou republiku poškodit v očích evropských spojenců. "Na indexu je řada ruských politiků. Znamená to, že nesmějí cestovat do EU, ne že by s nimi nikdo z EU nesměl jednat,“ říká Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Z jakého důvodu jste povolil cestu místopředsedy Filipa do Moskvy, kterou neschválil organizační výbor?

Jan Hamáček: O cestě pana Filipa organizační výbor vůbec nejednal, nebyla mu předložena. Takže není pravda, že by ji neschválil. Pan Filip za mnou přišel v době, kdy organizační výbor nezasedal, a je v mojí pravomoci v takové situaci cestu povolit. Již jsem to tak v minulosti učinil.

A.cz: Ve Sněmovně to ale bylo členy organizačního výboru prezentováno tak, že o možné cestě předem věděli, ale protože s ní nesouhlasili, vůbec ji nezařadili do programu. Není to tedy tak, že by o ní nestihli rozhodnout.

JH: To se ale týkalo vícečlenné poslanecké delegace. Na té shoda nebyla, to máte pravdu. Pak za mnou ale přišel pan Filip s osobním pozváním od pana Železňaka a já mu cestu schválil.

A.cz: Takže poslanecká delegace a cesta pana Filipa jsou dvě různé věci?

JH: Prakticky ano. To, co jsem povolil, byla individuální cesta pana Filipa.

A.cz: A neuvažoval jste o tom, že byste kvůli tomu svolal mimořádné jednání organizačního výboru? Přece jen jde o citlivou záležitost a věděl jste, že předchozí cesta do Ruska ve výboru narazila...

JH: Možné by to samozřejmě bylo, ale postupoval jsem podle do této chvíle respektované zvyklosti. Tuto mou kompetenci nikdy nikdo nezpochybnil.

A.cz: Přijde vám vhodné vysílat reprezentanta do Ruska na pozvání politika, který je na indexu Spojených států i Evropské unie?

JH: Ale on tam nereprezentuje Českou republiku ani Poslaneckou sněmovnu. On tam jede za sebe jako místopředseda Poslanecké sněmovny.

A.cz: Teď tomu nerozumím. Nereprezentuje Sněmovnu, ale jede tam jako její místopředseda?

JH: Není to oficiální návštěva, jen pracovní cesta. Názory, které tam bude prezentovat, jsou jeho vlastní.

A.cz: Dobře. Je podle vás vhodné, aby tam jel na pozvání politika, který je na indexu?

JH: Na seznamu je řada ruských politiků, je na něm i předseda Státní dumy Sergej Naryškin. A nezabránilo to předsedkyni Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseur, aby s ním jednala. Že jsou na indexu, znamená, že nesmějí cestovat do EU, ne že by s nimi nikdo z EU nesměl jednat.

A.cz: Takže si nemyslíte, že nás to může poškodit u evropských partnerů, jak naznačovala opozice?

JH: Rozhodně ne.

A.cz: Poslanci dnes přijali dvě usnesení, že s cestou nesouhlasí a že Filip nereprezentuje postoj Sněmovny. Co na to říkáte?

JH: Co se týče toho druhého usnesení, tam nevidím problém. Jak už jsem řekl, jel tam za sebe, takže Sněmovnu nereprezentuje. Co se týče toho nesouhlasu, musím ho respektovat, ale mám za to, že jsem postupoval podle pravidel.

A.cz: Proplatí Sněmovna v této situaci náklady na cestu?

JH: O tom se musím poradit s aparátem Sněmovny. Ale domnívám se, že když jsem to schválil, měla by to Sněmovna proplatit.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy