Sněmovna podpořila zavedení pokut za emisní povolenky

ČTK ČTK
11. 6. 2014 11:07
Pokuta za neoprávněně získané bezplatné povolenky bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než její cena.
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sankce za neoprávněně získané bezplatné emisní povolenky a povinnost je vracet má zavést novela příslušného zákona, kterou ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna. Pokuta bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než cena povolenky.

Předloha, která míří do výboru pro životní prostředí, má především sladit českou legislativu s evropskou.

Příjmy z neoprávněně nabytých bezplatných povolenek mají putovat ze 70 procent do státního rozpočtu, zbývající část do rozpočtu příslušného kraje. Zákon by mohl začít platit od ledna příštího roku.

Provozovatel, který je zařazen do systému obchodování s emisními povolenkami, je může neoprávněně získat, pokud včas neoznámí změnu v provozu zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích. Na povolenky tak nemá nárok a nově je bude muset vrátit. Pokud to neudělá, může mu ministerstvo uložit sankci.

100 euro za kus

Zákon stanoví výši pokuty za nevrácení neoprávněně přidělené povolenky na 100 eur za kus. Jaká bude celková výše pokut, se podle ministerstva životního prostředí těžko odhaduje. Předpokládá ale, že vzhledem k navrhované výši postihu nebude případů mnoho. Případný celkový příjem pro státní rozpočet a rozpočet krajů může dosáhnout přibližně 26 milionů korun.

Celková hodnota přidělovaných povolenek v Česku činí asi tři miliardy korun pro 360 provozovatelů s přibližně 26 miliony povolenek. Cena jedné se pohybuje kolem 4,5 eura. Tito znečišťovatelé vypouštějí zhruba 70 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

Současná legislativa povinnost vracení povolenek nijak neupravovala. Norma také ruší správní poplatek 3000 korun za změnu povolení k emisím skleníkových plynů. Přínos z poplatků je podle ministerstva pro státní rozpočet malý.

 

Právě se děje

Další zprávy