Praha - Sněmovna v úterý večer přerušila jednání o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Rozhodne v dalších dnech.
Policie Svobodu viní spolu s dalšími radními v případu městské karty opencard. Svoboda s vydáním souhlasí, stíhání označil za nesmyslné a politické. Na přerušení projednávání policejní žádosti se podle předsedajícího Petra Gazdíka (TOP 09 a Starostové) domluvili předsedové poslaneckých klubů.
Poslanci už ukončili debatu, čeká je jen hlasování. Exprimátor stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.
Svoboda záležitost spojil se svými kroky souvisejícími s hospodařením dopravního podniku. Několikrát prý dostal varování. Pro Svobodu není pochopitelné, že může být spolu s dalšími stíhán za úmyslný trestný čin, navíc ve zločinném spolčení, když rozhodovali podle posudků. Bývalý primátor podotkl, že u začátku opencard nestál. Projekt vznikl za jeho předchůdce Pavla Béma (ODS).
"Cítím se naprosto nesmyslně obviněn. Je to věc, kterou vnímám jako politické obvinění," prohlásil Svoboda. Zdůraznil, že je připraven se hájit před soudem; pokud by ale měl být odsouzen pro úmyslný trestný čin, právní prostředí v Česku by pro něho skončilo. "Rozumím tomu, že budu vydán, souhlasím s tím, nemám s tím problém," řekl poslancům Svoboda.
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta už po jednání mandátového a imunitního výboru uvedl, že policisté si za svými argumenty stojí. Výbor doporučil Svobodovo vydání těsně o jeden hlas.
Člen imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) soudí, že se trestný čin stal, ale nedbalostní. "Nedovedu si představit, že bych hlasoval pro vydání poslance v této věci pro úmyslný trestný čin," uvedl. Soudí taky, že primátor trestný čin nezpůsobil. Podobně se vyjádřil zpravodaj Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové), podle něhož Svoboda hlasoval podle interních i externích právních posudků a neměl žádnou indicii, že by byl postup nezákonný.
Oba poslanci navíc upozornili na to, že policie by mohla Svobodu případně stíhat dál potom, co mu skončí poslanecký mandát. V té době by už mohlo být známo, jak soud rozhodne u dalších spoluobviněných.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčen o tom, že Svobodův případ má politické pozadí. Předseda frakce TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek dokonce nadnesl možnost zřídit vyšetřovací komisi.
Naopak člen výboru Radek Vondráček (ANO) sice prý shledal v postupu policie řadu nestandardních kroků, není přesvědčen o exprimátorově vině, ale Svobodovo stíhání podle něho s poslaneckým mandátem nesouvisí. "Pokud máme důvěru v justici a policii, nechť se kolega očistí v rámci trestního řízení," řekl.
Pro Svobodovo vydání se v debatě vyjadřovali jen poslanci ANO, ač o jeho vině vyjadřovali pochyby. Naopak KDU-ČSL ohlásila, že bude jednotně proti.
V tomto volebním období už Sněmovna vydala poslance za hnutí ANO Bronislava Schwarze. Někdejší policista je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.