Ústavní soud: Výměna soudce u opencard byla v pořádku

ČTK ČTK
25. 9. 2013 14:18
Odmítl tak stížnost jednoho z obviněných úředníků pražského magistrátu.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Výměna soudce v kauze opencard nebyla zásahem do základních práv obviněných. Vyplývá to z usnesení Ústavního soudu (ÚS), zpřístupněného v internetové databázi.

ÚS odmítl stížnost Ivana Seyčka, který patří do skupiny pěti obžalovaných, bývalých úředníků pražského magistrátu.

Důvodem pro vyslovení podjatosti soudce Městského soudu v Praze Jiřího Říhy bylo to, že jeho manželka zastupuje jednoho z obviněných v související kauze současných i bývalých pražských radních.

Podle Seyčkovy ústavní stížnosti nenastaly konkrétní zákonné okolnosti, které jsou podmínkou pro vyslovení podjatosti. Poukazoval také na to, že změna soudce, kterou iniciovala státní zástupkyně, způsobí průtahy. Podle ústavních soudců ale justice postupovala správně, obě kauzy spolu totiž souvisí.

"Ústavní soud tedy neshledal, že by došlo k porušení základních práv a svobod stěžovatele," stojí v usnesení. Ústavní soudci rozhodli začátkem září, ve středu zveřejnili odůvodnění.

Soud s pěti úředníky začal v pondělí čtením obžaloby. Podle státní zástupkyně úředníci uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž hlavnímu městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Praha po pětici žádá přes 70 milionů korun. Předsedou senátu je po vyloučení Říhy Alexander Sotolář.

Někdejší magistrátní úředníci konkrétně čelí podezření z toho, že v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Seyček je někdejší šéf magistrátního odboru informatiky, hrozí mu až osmileté vězení.

V související kauze policie kvůli opencard stíhá desítku současných i bývalých pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce ve funkci Tomáše Hudečka (TOP 09).

 

Právě se děje

Další zprávy