Sněmovna požaduje zvýšení cen, které mohou lidé platit za sociální služby. V různých usneseních chce po vládě nebo po ministerstvu práce úpravu vyhlášky se stanovením maximálních úhrad za pobyt a stravování v sociálních zařízeních a za terénní sociální služby. Maláčová s tím nesouhlasí. Už dříve uvedla, že plnou částku nedokáže už nyní platit pětina obyvatel domovů pro seniory.
Poslanci žádají podle usnesení rovněž novelu zákona o sociálních službách, která by vedla k dlouhodobému a předvídatelnému financování těchto služeb.
Sněmovna schválila k sociálním službám celkem 13 návrhů usnesení, jak je předložili Marek Výborný (KDU-ČSL), Marie Pěnčíková (KSČM), Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Olga Richterová (Piráti). Některá usnesení jsou obdobná k téže věci, liší se například termíny. Jedno se týká i doplacení 200 milionů korun na sociální práce v obcích a krajích. Návrh by měla vláda předložit do konce června.
Poslanci hlasovali o návrzích na závěr mimořádné schůze k financování sociálních služeb, kterou podnítila pětice opozičních stran. Debata poslanců o problémech s penězi se uskutečnila už ve středu, schůze pak byla přerušena. Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb.
Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.